Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Mileszewy
Zdjęcie Miecia Postołowska 2012
Miniatura Mileszewy

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaMaciej Sacha

Mileszewy

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:brodnicki
Gmina:Jabłonowo Pomorskie
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Niezamieszkany. Trwa ustalanie spadkobierców w celu sprzedaży

Historia

Dwór z XIX w.
W średniowieczu były to dobra rycerskie na miejscu wczesnohistorycznego grodu, którego nasyp zachowany jest w sąsiedztwie folwarku na zachód do drogi. Obecny dwór wzniesiony został około poł. XIX w. dla Ignacego Łyskowskiego, posła na sejm pruski i aktywnego działacza Koła Polskiego. W końcu XIX w. do dworu dobudowano neogotyckie skrzydło a właścicielem majątku był Leon Łangowski rozstrzelany przez Niemców w 1939r. Po 1945 r. majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego, a użytkownikiem zostało Państwowe Gospodarstwo Rolne. Obecna miejscowość to jedynie osiedle założone dla pracowników byłego PGR, nie posiadające gospodarstw indywidualnych.

Opis

Dwór piętrowy, wybudowany na wysokich piwnicach na planie prostokąta, z gankiem od frontu i wieżą oraz przybudówką od wschodu. Układ wnętrz dwutraktowy. Elewacja frontowa siedmioosiowa, z trójosiowym ryzalitem zwieńczonym trójkątnym przyczółkiem, poprzedzonym gankiem z żeliwną balustradą, wspartym na opilastrowanych filarach. Okna bocznych części przyziemia ujęte są pilastrami dźwigającymi odcinki fryzu z rozetkami i niskie, trójkątne przyczółki. Okna piętra w obramieniach profilowanych z gzymsikami na konsolkach. Przybudówka wschodnia jest opilastrowana, parterowa, zwieńczona tarasem. Wieża w górnej kondygnacji z bliźnimi, półkoliście zamkniętymi przeźroczami na kolumnach. Dachy czterospadowe, na wieży namiotowy, kryte dachówką.

Park

Park z XIX w. z zachowanym starodrzewem o pow. około 1,5 ha.

Inne

Zabudowania gospodarcze i folwarczne z XIX w.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej ?Osada Wojów Piastowych\\\"

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Krystyna Warachowska3 lata i 8 miesięcy temu
Leon Łangowski nabył majątek Mileszewy w 1925 roku od Jana Sikorskiego wnuka Ignacego Łyskowskiego. Jan był synem córki Łyskowskiego Anny żony Stanisława Sikorskiego. Jan Sikorski napisał wspomnienia "Ziemianin bez kompleksów' wydane w Gdańsku w 1990 roku.
Marek Kujawa3 lata i 8 miesięcy temu
Dziękujemy za uzupełnienie informacji!