Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Szczecin - Palac Ziemstwa Pomorskiego
Zdjęcie GREGORIUS ...
Miniatura Szczecin - Palac Ziemstwa PomorskiegoMiniatura Szczecin - Palac Ziemstwa PomorskiegoMiniatura Szczecin - Palac Ziemstwa PomorskiegoMiniatura Szczecin - Palac Ziemstwa PomorskiegoMiniatura Szczecin - Palac Ziemstwa PomorskiegoMiniatura Szczecin - Palac Ziemstwa PomorskiegoMiniatura Szczecin - Palac Ziemstwa PomorskiegoMiniatura Szczecin - Palac Ziemstwa PomorskiegoMiniatura Szczecin - Palac Ziemstwa PomorskiegoMiniatura Szczecin - Palac Ziemstwa PomorskiegoMiniatura Szczecin - Palac Ziemstwa PomorskiegoMiniatura Szczecin - Palac Ziemstwa Pomorskiego

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Szczecin - Palac Ziemstwa Pomorskiego
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

GREGORIUS ...Hrabina R.

Szczecin - Palac Ziemstwa Pomorskiego

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat i gmina:Szczecin
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Po II wojnie światowej siedzibę swoją miała tam Pocztowa Kasa Oszczędności, zmieniona w 1950 r. na Powszechną Kasę Oszczędności. W 1957 r. od strony ul. Bogurodzicy skrzydło zajęła filia zespołu Szkół Ekonomicznych nr 2. W gmachu do roku 2014 miał swoją siedzibę PKO Bank Polski S.A.
Od 26 października 2016 roku właścicielem pałacu jest Akademia Sztuki w Szczecinie.

Historia

Przy alei Niepodległości 40 mieści się neobarokowy Pałac Ziemstwa Pomorskiego zbudowany w latach 1893–1895 według projektu szczecińskiego architekta Emila Drewsa.
Towarzystwo Ziemstwa Pomorskiego to organizacja założona w 1781 r., która skupiała bogatych właścicieli ziemskich z terenu Pomorza. W budynku miała swoją siedzibę Generalna Dyrekcja i Bank Hipoteczny Towarzystwa.

Postacie rycerza i ziemianina nad wejściem symbolizują rycerski rodowód ziemiaństwa.

Opis

Bryła pałacu to reprezentacyjny prostokątny korpus główny i dwa skrzydła boczne o różnej długości.
Uwagę przykuwa dekoracyjny środkowy ryzalit budowli – z podjazdem, nad którym znajduje się balkon zdobiony w/w rzeźbami rycerza i rolnika (ziemianina).
Pięknie zdobiony tympanon pałacu podtrzymywany jest przez kolumnadę. Na nim umieszczono dziewięciopolowy herb księstwa pomorskiego, a na jego szczycie jest gryf trzymający tarczę z inicjałami króla pruskiego Fryderyka II, z widoczną datą „1781”, która odnosi się do roku założenia Towarzystwa Ziemskiego. Całości dopełniają bogate opaski okienne i baniowata elewacja parteru i pierwszego pietra.

We wnętrzu można zobaczyć reprezentacyjną klatkę schodową oraz okazały hol o sklepieniu krzyżowo-żebrowym.
Na piętrze są bogato zdobione sufity, a jednym z pomieszczeń zachował się oryginalny kominek, żyrandol jak i również pozostałości umeblowania po dawnym bufecie.

W skrzydle północnym znajduje się sala giełdowa z zachowaną dekoracją. Z balkonu można było obserwować pracę ówczesnych maklerów. Czasami w tej sali odbywały się koncerty, na balkonie zasiadała wtedy orkiestra.

Inne

Pałac (nr. rej. A-894 z 12.07.1976) znajduje się w rejestrze zabytków

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...rok i 4 miesiące temu
Palac Ziemstwa Pomorskiego mieszczacy sie obecnie przy Alei Niepodleglosci ( wowczas Paradeplatz ) byl pod koniec XIX jedna z imponujacych ozdob owczesnego Freie und Große Hansestadt Stettin. We wrzesniu roku 1895 rezydowal w nim sam cesarz Austrii Franz Joseph I, ktory goscil w miescie na zaproszenie krola Prus Wilhelma II. Franciszek Jozef I zaszczycil swoja osoba odbywajace sie wowczas na tych terenach manewry wojskowe...Ciekawostka sa wspomnienia kamerdynera cesarskiego Eugena Ketterla, ktory podaje, iz palacowa kuchnia w przeciwienstwie do palacowych wnetrz, nie przypadla do gustu cesarskiemu podniebieniu i trzeba bylo zamawiac posilki w pobliskich hotelach...