Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Mała Komorza
Zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Mała KomorzaMiniatura Mała KomorzaMiniatura Mała KomorzaMiniatura Mała KomorzaMiniatura Mała KomorzaMiniatura Mała KomorzaMiniatura Mała KomorzaMiniatura Mała Komorza

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Mała Komorza

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.6454, 17.8612

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaWojciech Jackowski. .

Mała Komorza

Kammergut

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:tucholski
Gmina:Tuchola
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z poł. XIX w., nr rej.: 161/A z 15.01.1985

Stan obecny

Własność prywatna. Obiekt przystosowany do celów hotelowo - turystycznych. Można organizować tu bale, wesela, szkolenia i in.

Historia

Pałac z poł. XIX w.
Wieś od 1570 r. była własnością Komorskich i Malechińskiego, od ok. 1750 r. Czapskich, później aż do 1939 r. należała do rodziny Janta - Połczyńskich. Obecny pałac wybudował na początku lat 70-tych XIX wieku Nepomucen Janta Połczyński. Później jednak sprzedał całą posiadłość bratu Adamowi. W 1896 Adam po podziale majątku miedzy dzieci (Leon dostał Wysoką, Adam Wielką Komorze, Stanisław po śmierci rodziców miał otrzymać Małą Komorze) przeprowadził się z żoną Heleną z dworu w Wysokiej do pałacu w Małej Komorzy. Po śmierci Adama w 1901 r. pałac użytkowała jego żona Helena. Następnie majątkiem zarządzał jej syn Stanisław Janta Połczyński mieszkający na co dzień w Poznaniu. W 1945 Pałac został spalony i odbudowany w latach 1971-1973. W 1998 roku Tomasz Janta Połczyński (syn Stanisława) oraz Artur Janta Połczyński (wnuk Stanisława) odkupili pałac w raz z parkiem od Agencji Rolnej Skarbu Państwa. Rodzina Janta Połczyńskich posiadała także swoje dobra w Wysokiej. Wielkiej Komorzy i Dąbrówce
Do dzisiaj w Holandii mieszka potomkini dawnych właścicieli.
W Małej Komorzy w 1858 r. urodził się B. Dembiński (zm. w 1939 r.), historyk, profesor Uniwersytetu Poznańskiego.Opis

Pałac późnoklasycystyczny, pobudowany na niewielkim wzniesieniu pośrodku założenia parkowego, wybudowany na planie prostokąta, z dwuspadowym dachem. Od frontu efektowny ryzalit ze schodami i portykiem kolumnowym podpierającym balkon. Do pałacu prowadzi aleja z kolistym podjazdem.

Park

Park krajobrazowy z 2 poł. XIX w. o pow. 3,57 ha, z bogatym drzewostanem, m.in. trzema wierzbami białymi o obw. 490, 480 i 400 cm, świerkiem pospolitym odmiany wężowej o obw. 330 cm, klonem jaworem odmiany czerwonej o obw. 87 cm, oraz karaganą syberyjską o obw. 63 cm. Znajduje się tu słynne arboretum Janta - Połczyńskich.

Inne

Kolumna z figurą św. Jana Nepomucena na grobie poległych w bitwie ze Szwedami pod Woziwodą w 1659 r.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011


Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.