Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Zwonowice
Zdjęcie GREGORIUS ...
Miniatura ZwonowiceMiniatura ZwonowiceMiniatura ZwonowiceMiniatura ZwonowiceMiniatura ZwonowiceMiniatura ZwonowiceMiniatura Zwonowice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Zwonowice
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

GREGORIUS ...Pavel Komárek

Zwonowice

Zwonowitz

Województwo:śląskie
Powiat:rybnicki
Gmina:Lyski
Rodzaj obiektu:Pałac

Historia

Niewielka miejscowość Zwonowice na kartach historii wzmiankowana była już w XIII wieku. W wieku tym wioska weszła w skład majątku klasztoru cystersów z siedzibą w pobliskich Rudach. Majątek ten fundacji księcia raciborskiego pozostawał w rękach cystersów przez ponad 500 lat tj. do 1810 roku kiedy to władze pruskie dokonały kasty klasztoru.

Cystersi na wznoszącym się nad wsią wzgórzu Winna Góra (264 m n.p.m.) zbudowali folwark, w którym urządzili między innymi pasiekę. Obecnie na szczycie wzgórza stoi pałacyk, w którym mieści się leśniczówka. Pałacyk ten zbudował w II – giej połowie XIX wieku ówczesny właściciel tych terenów ksiażę raciborski Wiktor I. Jest to obiekt neogotycki, wzniesiony na planie litery T, murowany, otynkowany i nakryty dwuspadowymi dachami.

Efektownie prezentuje się przyległa do pałacu trzypiętrowa, ośmioboczna wieża zwieńczona krenelażem. Nad drzwiami wejściowymi umieszczony jest herb byłego właściciela. Pałacyk ten wykorzystywany był przez rodzinę książęcą podczas licznych polowań organizowanych w pobliskich lasach.

Źródło: Polska Niezwykla.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...2 lata i 4 miesiące temu
Palacyk do dzis zamieszkiwany jest przez lesniczego Nadlesnictwa Rybnik, ktory to sympatyczny Pan zechcial pokazac nam swoja posesje i zezwolil na kilka zdjec:)...