Skatalogowanych zabytków: 11309
Zarejestruj się
Miniatura Katowice - Pałac Młodzieży
Zdjęcie GREGORIUS ...
Miniatura Katowice - Pałac MłodzieżyMiniatura Katowice - Pałac MłodzieżyMiniatura Katowice - Pałac MłodzieżyMiniatura Katowice - Pałac MłodzieżyMiniatura Katowice - Pałac MłodzieżyMiniatura Katowice - Pałac MłodzieżyMiniatura Katowice - Pałac MłodzieżyMiniatura Katowice - Pałac MłodzieżyMiniatura Katowice - Pałac MłodzieżyMiniatura Katowice - Pałac MłodzieżyMiniatura Katowice - Pałac MłodzieżyMiniatura Katowice - Pałac Młodzieży

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

GREGORIUS ...

Katowice - Pałac Młodzieży

Kattowitz

Województwo:śląskie
Powiat i gmina:Katowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Budynek Pałacu Młodzieży mieści się w Katowicach przy ulicy Mikołowskiej 26, u zbiegu ulic Mikołowskiej oraz Żwirki i Wigury. Całkowita powierzchnia budynku to ponad 14 tys. metrów kwadratowych. W budynku mieści się m.in. zmodernizowana sala teatralno - kinowa mieszcząca 430 miejsc, basen pływacki o długości 25 metrów, sala gimnastyczna (do gimnastyki sportowej), strzelnica sportowa, sala szermierki i judo, dwie sale wystawiennicze (sala Marmurowa oraz galeria Akwarela), sala koncertowa, sala audiowizualna dla 90 osób, 2 sale baletowe oraz kilkanaście specjalistycznych pracowni dydaktycznych, umożliwiających zajęcia laboratoryjno – warsztatowe z fizyki, chemii, biologii i edukacji ekologicznej, pracownie: modelarstwa lotniczego, ceramiki, rzeźby, witrażu, malarstwa, grafiki, informatyczna z elementami robotyki, sale do zajęć grafiki komputerowej i animacji oraz dziennikarstwa.


Obecnie w placówce działa 17 pracowni, które skupiają 379 kół zainteresowań. W zajęciach stałych Pałacu Młodzieży w Katowicach uczestniczy ponad 4500 dzieci i młodzieży tygodniowo.

Źródło: Wikipedia

Historia

Z inicjatywą budowy Pałacu Młodzieży wystąpił w 1947 roku wojewoda śląsko-dąbrowski, gen. Aleksander Zawadzki. W 1948 roku rozstrzygnięto konkurs na budowę gmachu. Wygrali go gliwiccy architekci Zygmunt Majerski i Julian Duchowicz. Kamień węgielny pod budowę wmurowano w 1949 roku.

Obiekt powstał w stylu socrealizmu z elementami późnego modernizmu. Elementy socrealizmu (z jego monumentalizmem) zachowały się do dnia dzisiejszego zarówno w wystroju jak i wyposażeniu wnętrz. Kompleks harmonijnie wpisuje się w kompozycję urbanistyczną miasta. Zamyka się w kwartale śródmiejskich ulic: Mikołowskiej, Stalmacha, Kilińskiego oraz Żwirki i Wigury.

Całość składa się z dziesięciu budynków: dydaktycznego, dyrekcji, administracyjnego, pływalni, zaplecza pływalni, sali gimnastycznej, łącznika sali gimnastycznej, teatru z zapleczem, rozdzieli elektrycznej oraz mieszkalnego.

Otwarcie placówki nastąpiło 3 grudnia 1951 roku. Pełna nazwa placówki brzmiała Pałac Młodzieży im. Bolesława Bieruta. Pierwszym dyrektorem został inspektor szkolny powiatu zawierciańskiego Leon Małkowski. 1 kwietnia 1967 roku uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach Pałacowi Młodzieży nadana została złota odznaka „Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego” za wybitne osiągnięcia w pracy pozaszkolnej z młodzieżą.

Swojego patrona Pałac Młodzieży zmienił 16 marca 1990 roku. Na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej z dnia 30 czerwca 1989 roku Pałac Młodzieży nosi imię profesora Aleksandra Kamińskiego.

W styczniu 2013 roku Pałac Młodzieży został uhonorowany Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego przyznawaną przez Sejmik województwa śląskiego.

Zespół Pałacu Młodzieży wpisano do rejestru zabytków 13 kwietnia 2010 (nr rej.: A/301/10); granice ochrony obejmują: budynek dyrekcji, budynek dydaktyczny, pływalnię z budynkiem zaplecza, budynek administracyjny, salę gimnastyczna z łącznikiem, teatr z zapleczem, rozdzielnię elektryczną, ogrodzenie oraz dom przy ul. Żwirki i Wigury 32.

W 2011 rozpoczęła się modernizacja Pałacu Młodzieży. Prace zakończono w 2014 r.Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...rok i 6 miesięcy temu
Obok tego obiektu przechodze zawsze z ogromna nostalgia. Byl to nasz "punkt zborny" wszelkiego rodzaju kolek zainteresowan, ognisk pozaszkolnych, pracowni rozwijajacaych wszelkie zdolnosci i talenty, byl i kryty basen, kino, teatr i nawet judo i karate. Zwlaszcza sekcja karate...pamietam...urosla w czerwcu roku 1982 do potegi najwiekszej w owczesnym woj. katowickim. A to za sprawa wejscia na nasze ekrany kasowego filmu "Wejscie Smoka" i choc Bruce promowal w swych filmach "Kung-Fu", a nie "Karate", to malo nas to wowczas obchodzilo - kazdy chcial byc taki jak ON. Dzis podobne osrodki kultury i sztuki to nic imponujacego, ale w latach osiemdziesiatych podobny obiekt byl magnesem dla dzieci i mlodziezy oferujac szeroki wachlarz mozliwosci i zapewne dobra alternatywa spedzania czasu zwazywszy na okres po 13.12.1981 roku...