Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Janowice Wielkie - Pałac (ul. Chłopska 1)
Zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Janowice Wielkie - Pałac (ul. Chłopska 1)Miniatura Janowice Wielkie - Pałac (ul. Chłopska 1)Miniatura Janowice Wielkie - Pałac (ul. Chłopska 1)Miniatura Janowice Wielkie - Pałac (ul. Chłopska 1)Miniatura Janowice Wielkie - Pałac (ul. Chłopska 1)Miniatura Janowice Wielkie - Pałac (ul. Chłopska 1)Miniatura Janowice Wielkie - Pałac (ul. Chłopska 1)Miniatura Janowice Wielkie - Pałac (ul. Chłopska 1)

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerJoanna Kwoka

Janowice Wielkie - Pałac (ul. Chłopska 1)

Jannowitz

Województwo:dolnośląskie
Powiat:jeleniogórski
Gmina:Janowice Wielkie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: A/903/259 z 23.04.1951
Park:nr rej.: A/904/509/J z 8.12.1977

Stan obecny

Po II wojnie światowej pałac służył m.in. za Dom Seniora, po przystosowaniu go tych celów. Obecnie mieści od 1952r Ośrodek Pomocy Społecznej, gdzie m.in. stosuje się w leczeniu metodę hippoterapii, a czynnej pomocy udziela syn ostatniego właściciela Christiana Friedricha - Eberhard Stolberg.

Historia

Pierwszy dwór zbudował w Janowicach rycerz von Beier w XIV w. Na początku XVII w. dwór należał do ówczesnego właściciela zamku Bolczów hrabiego Daniela von Schaffgotsch. On to, w latach 1608 - 1609, rozbudował dwór. Hrabia zmarł w 1633 r. i majątek odziedziczyła jego żona Hedwig. Podczas wojny trzydziestoletniej dwór był dwukrotnie niszczony. Pierwszy raz w 1642 r., kiedy to uległ znacznym uszkodzeniom, oraz w 1645 r., kiedy splądrowały go i podpaliły wojska szwedzkie. Szybko jednak przeprowadzono odbudowę. Kiedy w 1668 r. zmarła Hedwig von Schaffgotsch, majątek odziedziczyła córka Regina, żona Maximiliana von Mauschwitz. Już w rok później, po śmierci Reginy, dostał się w ręce hrabiego Erdmanna von Promnitz. Rodzina ta była panami Janowic przez prawie sto lat, do momentu, kiedy to ostatni z rodu, Johannes Erdmann von Promnitz przekazał majątek Christianowi Friedrichowi zu Stolberg - Wernigerode. W tej rodzinie Janowice pozostały do 1945 r., i ona nadała pałacowi dzisiejszą formę. Na pozostałościach renesansowego dworu postawiła ona bowiem w 1775 r. nową rezydencję w stylu barokowym. Jej rozbudowę przeprowadzono w 1830 r. Ciekawostka jest, że jeden z kolejnych właścicieli z poł. XIX w., radca okręgowy Jeleniej Góry hrabia Wilhelm zu Stolberg - Wernigerode był inicjatorem budowy linii kolejowej w Kotlinie Jeleniogórskiej. Po pożarze budynków gospodarczych w 1917 r. odbudowano je i w części urządzono schronisko dla młodzieży \\\"Wandervogel\\\". W okresie międzywojennym panem na Janowicach był hrabia Eberhard Stolberg, a po jego śmierci w 1929 r. syn Christian Friedrich. On to pozostał właścicielem do momentu wysiedlenia w 1945 r.

Opis

Budynek renesansowy. We wnętrzu zachował się renesansowy kominek.

Park

Park, XVII-XIX w.

Inne

Folwark, nr rej.: 56/A1-6/01

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.