Zdjęcie Piotr Czerwiński-Mazur
Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Piotr Czerwiński-MazurPosoka
Województwo:wielkopolskie
Powiat:koniński
Gmina:Stare Miasto
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:koniński
Gmina:Stare Miasto
Rodzaj obiektu:Dwór
Rejestr zabytków
Zespół:A-534/275 z 9.11.1998Park:PL.ZIPOP.1393.PP.3010112.1017
Stan obecny
Dwór zamieszkały w rękach prywatnych. W trakcie stopniowej renowacji.Historia
Dwór. Wybudowany przez Ryszarda Kobusiewicza w 1905 roku, na miejscu spalonego wcześniej dworu drewnianego. Czwartego w kolejności - poprzednie trzy drewniane, spłonęły - pierwszy podczas potopy szwedzkiego, kolejne od pioruna, Majątek Posoka - Kamilówka w rękach jednej rodziny od ponad 250 lat. Przechodziła na następne pokolenia na drodze sukcesji po nadaniu królewskim w roku 1768 rodzinie Marianny z Rzeszewskich Gajewskiej i Jej dziedzicom za zasługi dla Rzeczypospolitej, przekazana Jej córce Józefinie w wianie ślubnym, w ten sposób zamieszkali tam Jelita-Badyńscy. Następnie Posoka w podobny sposób przeszła do rodziny Kobusiewiczów, a później Czerwińskich, obecnych właścicieli. Nazwę Posoka-Kamilówka znaleźć można po raz pierwszy w wyroku spadkowym z 1928 roku - pochodzi od imienia ówczesnej sukcesorki - Kamili Kobusiewiczówny, późniejszej doktorowej Czerwińskiej, żony znanego konińskiego lekarza Doktora Mieczysława Czerwińskiego. Dwór na Posoce od zawsze był miejscem patriotycznym. W czasach zaborów cały majątek Gajewskich, właśnie za wspieranie powstania styczniowego, później listopadowego został skonfiskowany przez władze carskie, i z ogromnych posiadłości ziemskich pozostała tylko mała Posoka... Dzieje powstańcze, potem odzyskanie niepodległości, II wojna światowa, a dalej czasy stalinizmu i komunizmu to temat na spora książkę. Dwór na Posoce był i jest enklawa kultury, sztuki i inteligencji najwyższych lotów. Przez ostatnie dziesięciolecia odwiedzali go artyści i intelektualiści z całego kraju. Obecnie - poza funkcją mieszkalną, mieści się tam prywatne muzeum sztuki ludowej i galeria malarstwa Jana Sznajdra. Przez wiele lat siedzibę miało tam też prywatne schronisko dla zwierząt prowadzone przez kolejną dziedziczkę posocką - Dankę Czerwińską.Opis
Dwór murowany, kryty dachówką cementową, o powierzchni około 250 metrów kwadratowych, zbudowany na bazie prostokąta, z wejściem werandowym od strony południowej. Po dewastacji przez żołnierzy sowieckich w 1945 roku z oryginalnego wyposażenia ocalały jedynie fragmenty podłóg i stolarki okienno-drzwiowej.W kompleksie dworskim znajdują się ponadto ceglane zabudowania z początku XX wieku pod postacią budynku gospodarczego ze spichlerzem oraz stodoły.
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.