Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Jezioro Góreckie

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Jezioro Góreckie
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Jezioro Góreckie

Gurka - See

Województwo:wielkopolskie
Powiat:poznański
Gmina:Mosina
Rodzaj obiektu:Zamek

Stan obecny

Własność Jednostki Samorządu Terytorialnego, lub odpowiedniej jednostki administracyjnej - właściciela Parku Krajobrazowego lub Zarządu Wód.

Historia

Zamek z 1. poł. XIX w.
Jezioro Góreckie znajduje się pośrodku Wielkopolskiego Parku Krajobrazowego, pomiędzy miejscowościami Trzebaw i Łódź (od zachodu), a Mosina i Puszczykowo (od str. wschodniej). Jest ponoć najpiękniejszym jeziorem rynnowym Parku. Opisywany zamek (ruiny) zlokalizowany jest na jednej z dwóch wysp na jeziorze - 'Zamkowej", położonej w jego centralnej części. Wyspa istnieje tu zapewne od niepamiętnych czasów, natomiast lokalizacją tą zainteresował się w 1824 r. Tytus Działyński h. Ogończyk, który postanowił wybudować na wyspie zameczek romantyczny. Zamek miał być prezentem dla siostry - Klaudyny z Działyńskich, z okazji jej ślubu z Bernardem Potockim h. Pilawa. Zamek został opuszczony już w 1830 r., a w 1848 r. ostrzelali go Prusacy, sądząc, że ukrywali się tam powstańcy.
Zamek na mapie archiwalnej z 1890 r. opisany jest jako "schloss", ale w 1911 r. figuruje tu już tylko litera "R", czyli "Ruinen". Sama wieś Górka w 1885 r. stanowiła folwark i leśnictwo. Jak napisali to autorzy "Słownika Geograficznego..." Chlebowskiego i s-ki - "z powodu pięknego położenia, Górka jest w miesiącach letnich celem licznych wycieczek z Poznania". Z tego samego powodu, na płn. brzegu jeziora, pewien Niemiec w 1941 r. postanowił wybudować sobie pałac - więcej o tym w obiekcie "Jeziory" w naszym katalogu.
Źródła:
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902;
Oficjalny Portal Gminy Mosina, link: https://www.mosina.pl/jezioro-goreckie
Z portalu pochodzi zamieszczone zdjęcie archiwalne, jest to prawdopodobnie litografia ze zbiorów Napoleona Ordy, dostępnych w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej;
Mapster:
17718 @ Karte des Deutschen Reiches 1:100 000 - Generalstabskarte, ark. poj. /1870 - 1944/
- plik mapy: KDR100_300_Buk_ca1893_DRMC5820300c.jpg
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Zamek neogotycki. Budynek murowany, wzniesiony na rzucie litery "L", parterowy z mezzaninem i narożną, cylindryczną wieżą od str. wschodniej. W wewnętrznym narożu znajdował się aneks przeszklony ostrołukowymi arkadami, z którego rozciągał się widok na jezioro. Główne wejście znajdowało się od str. północnej i zdobiły je dwie wysmukłe wieżyczki. Elewacje posiadały nierównomiernie rozmieszczone okna i zwieńczone były krenelażem.

Park

Brak

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa3 lata i 3 miesiące temu
No koledzy redaktorzy... który tam dobrze pływa? :)