Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Rozkochów
Zdjęcie Jerzy Mrozek 2020
Miniatura RozkochówMiniatura RozkochówMiniatura RozkochówMiniatura RozkochówMiniatura RozkochówMiniatura RozkochówMiniatura RozkochówMiniatura RozkochówMiniatura RozkochówMiniatura RozkochówMiniatura RozkochówMiniatura RozkochówMiniatura RozkochówMiniatura Rozkochów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Rozkochów
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekJarosław Bochyński

Rozkochów

Województwo:opolskie
Powiat:krapkowicki
Gmina:Walce
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Pałac w rękach prywatnych, możliwość zwiedzania wszystkich pomieszczeń na parterze, piętro, zwiedzanie z przewodnikiem, wymagane wcześniejsze umówienie, na stronie pałacu. Właściciel pan Grzegorz z Krakowa i pracownicy, bardzo przyjaźni, możliwość wypicia smacznej kawy, zapłata,dowolny datek do kasetki. Wnętrza pałacu, sukcesywnie odgruzowywane i udostępniane. Teren i park odnowiony.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1264 r., a dotyczyła Johannesa Roscochove wymienionego jak świadka w dokumencie klasztornym z Rud k. Raciborza. W 1350 roku Rozkochów posiadał własny kościół i parafię. Po okresie kontrreformacji (1679) utworzono filię parafii Komorniki. Obecny kościół św. Katarzyny wybudowany został w 1817 r., a parafię z własnym proboszczem utworzono w 1842 r. Pod koniec XV wieku Zakon Norbertanek z Czarnowąs stracił prawa do wsi. W 1496 r. właścicielem majątku został Jan Rozkochowski, a następnie rodzina von Redern, dalej graf Anton Winkler, graf von Harrach, a od 1853 r. do 1945 r. rodzina von Seherr-Thoss. Warto wspomnieć, że siostra grafa Carla Philipa von Harrach była królową Prus, żoną króla Fryderyka Wilhelma III. Jak wynika z dokumentów pierwsza szkoła w Rozkochowie powstała w roku 1767.

Opis

Duży późno barokowy ( 1734r. ) pałac typu francuskiego w kształcie podkowy z dwuspadowym mansardowym dachem oraz ryzalitem w części środkowej korpusu.
Pałac w Rozkochowie w ogólnym swym charakterze jest założony według schematu pałacu francuskiego, rozpowszechnionego w Europie w okresie baroku, określanym jako typ pałacu “miedzy dziedzińcem a ogrodem” ( entre cour et jardin). Nie jest on jednak czystym przykładem pałacu francuskiego i stanowi pewne przemieszanie form w którym obok zapóźnienia stylowego znalazły swój wyraz cechy prowincjonalne i lokalne.

Park

Pałac jest ze wszystkich stron otoczony przepięknym parkiem ze starodrzewiem ( kilkuset letnie dęby m.in. błotne, oraz inne ciekawe gatunki jak np. orzech szary ). Pałac jest usytuowany na niewielkiej skarpie która pozwoliła utworzyć klasyczne barokowe tarasy w części ogrodowej. W dużym prawie 16 ha parku przepływa rzeczka oraz znajduje się staw ( obecnie zarośnięty - wymagający oczyszczenia oraz melioracji ) znajdują się także dwie główne aleje ( środkowa na osi dziedziniec - pałac - ogród oraz porzeczna z tyłu parku ).

Inne

zdjęcie archiwalne pochodzi ze str. : ttps://blogi.kukushka.eu/totutotam/2014/12/01/rozkochow/hodzi ze str. :
Źródła:
http://zabytki-nieruchomosci.com/?skelMod=ModShopCatalog&pcid=688&pid=20086
http://www.walce.pl/756/1052/historia.html

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 8 miesięcy temu
podobne palace z folwarkami niemcy pozostawili w Wielkopolsce - będąc tam tylko " nieproszonymi goścmi " oprawcy " ..przez 130 lat
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 8 miesięcy temu
tutaj czego chcesz !!! co tym razem nie podoba sie ?
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 8 miesięcy temu
Marku - zobacz co tym razem ten chce - bo za chwile wybuchne ..
Jerzy Mrozekmiesiąc temu
Pałac w Rozkochowie ma nowego właściciela, jest sprzątany, odgruzowywany i odbudowywany, wiele się tam dzieje, można go zwiedzać, można się wcześniej umówić, dane na stronie pałacu.