Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Rozkochów
Zdjęcie Jerzy Mrozek 2020
Miniatura RozkochówMiniatura RozkochówMiniatura RozkochówMiniatura RozkochówMiniatura RozkochówMiniatura Rozkochów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Rozkochów
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.3717, 17.9374

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekJarosław Bochyński

Rozkochów

Województwo:opolskie
Powiat:krapkowicki
Gmina:Walce
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Pałac w rękach prywatnych, możliwość wejścia na dziedziniec, brak info o zakazie wejścia.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1264 r., a dotyczyła Johannesa Roscochove wymienionego jak świadka w dokumencie klasztornym z Rud k. Raciborza. W 1350 roku Rozkochów posiadał własny kościół i parafię. Po okresie kontrreformacji (1679) utworzono filię parafii Komorniki. Obecny kościół św. Katarzyny wybudowany został w 1817 r., a parafię z własnym proboszczem utworzono w 1842 r. Pod koniec XV wieku Zakon Norbertanek z Czarnowąs stracił prawa do wsi. W 1496 r. właścicielem majątku został Jan Rozkochowski, a następnie rodzina von Redern, dalej graf Anton Winkler, graf von Harrach, a od 1853 r. do 1945 r. rodzina von Seherr-Thoss. Warto wspomnieć, że siostra grafa Carla Philipa von Harrach była królową Prus, żoną króla Fryderyka Wilhelma III. Jak wynika z dokumentów pierwsza szkoła w Rozkochowie powstała w roku 1767.

Opis

Duży późno barokowy ( 1734r. ) pałac typu francuskiego w kształcie podkowy z dwuspadowym mansardowym dachem oraz ryzalitem w części środkowej korpusu.
Pałac w Rozkochowie w ogólnym swym charakterze jest założony według schematu pałacu francuskiego, rozpowszechnionego w Europie w okresie baroku, określanym jako typ pałacu “miedzy dziedzińcem a ogrodem” ( entre cour et jardin). Nie jest on jednak czystym przykładem pałacu francuskiego i stanowi pewne przemieszanie form w którym obok zapóźnienia stylowego znalazły swój wyraz cechy prowincjonalne i lokalne.

Park

Pałac jest ze wszystkich stron otoczony przepięknym parkiem ze starodrzewiem ( kilkuset letnie dęby m.in. błotne, oraz inne ciekawe gatunki jak np. orzech szary ). Pałac jest usytuowany na niewielkiej skarpie która pozwoliła utworzyć klasyczne barokowe tarasy w części ogrodowej. W dużym prawie 16 ha parku przepływa rzeczka oraz znajduje się staw ( obecnie zarośnięty - wymagający oczyszczenia oraz melioracji ) znajdują się także dwie główne aleje ( środkowa na osi dziedziniec - pałac - ogród oraz porzeczna z tyłu parku ).

Inne

zdjęcie archiwalne pochodzi ze str. : ttps://blogi.kukushka.eu/totutotam/2014/12/01/rozkochow/hodzi ze str. :
Źródła:
http://zabytki-nieruchomosci.com/?skelMod=ModShopCatalog&pcid=688&pid=20086
http://www.walce.pl/756/1052/historia.html

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy rok i 12 miesięcy temu
podobne palace z folwarkami niemcy pozostawili w Wielkopolsce - będąc tam tylko " nieproszonymi goścmi " oprawcy " ..przez 130 lat
GREGORIUS ...rok i 12 miesięcy temu
Szanowny turysto kulturowy.....zechcesz z laski swojej usunac w koncu swoje teksty na moj temat, ktore zamiesciles tu i tam...twierdzac, ze kopiuje zdjecia i kupuje opisy...czy prowadzimy dalej na forum potyczki slowne..ku uciesze ogolu i przy zupelnej jak widac obojetnosci administratora, ktoremu jak widac chyba wszystko jedno kto tu co pisze i kogo atakuje....Wybor oczywiscie nalezy do Ciebie..Zycze milego dnia..
Karol Barsolis Turysta Kulturowy rok i 12 miesięcy temu
tutaj czego chcesz !!! co tym razem nie podoba sie ?
Karol Barsolis Turysta Kulturowy rok i 12 miesięcy temu
Marku - zobacz co tym razem ten chce - bo za chwile wybuchne ..