Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Rycerzewko
2012, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura RycerzewkoMiniatura Rycerzewko

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Rycerzewko

Ritschersewko

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Inowrocław (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dwór w ruinie. Gospodarstwo rolne będące własnością prywatną.

Historia

Dwór z 2. poł. XIX w.
Rycerzewko to wieś leżąca niedaleko od Sójkowa i 8,5 km na północny-zachód od Inowrocławia. Wieś nie występowała w dawnych wiekach, prawdopodobnie została założona dopiero przez władze pruskie pod koniec XVIII w. Pierwszym znanym właścicielem był Kazimierz Kownacki, który kupił te ziemie wraz z całym kluczem dóbr w 1793 r. od Ignacego Działyńskiego. W 1800 r. dobra te nabył Michał Dąmbski. Podobnie jak cały klucz, Rycerzewko należało do kościeleckich dziedziców do około 1870 r. Wówczas to właścicielem wsi został Wojciech Morawski, a od około 1880 r. Brzescy z Cieślina. Pod koniec XIX w. istniał tu folwark prowadzący hodowlę reprodukcyjną oraz hodowlę oryginalnych nasion zbóż i ziemniaków. Specjalizował się także w hodowli i tuczu młodego bydła, a około 1885 r. liczył 218 ha. Na ogólny areał składało się 184 ha ziem uprawnych i 7 ha łąk, resztę stanowiły nieużytki. Wieś należąca do parafii w Kościelcu posiadała w tym czasie 4 domy, zamieszkałe przez 53 osoby wyznania katolickiego. Kolejnym posiadaczem majątku został w 1888 r. Hugo Brentzel, ożeniony z Angeliką Czajkowską. Zaledwie dwa lata później dobra po dziedzicu przejął dotychczasowy zarządca, Otto August Schreiber. Od początku XX w. folwark w Rycerzewku podlegał pod majątek w Radłówku, a kilka lat później wraz z tymże wchodził w skład dóbr rycerskich w Pławinie. Po Ottonie majątek przejął jego syn, Richard Otto Hans. W 1926 r. pod zarządem Richarda liczył 215 ha gruntów, w tym 208 ha ziemi ornej i 7 ha łąk i pastwisk. Czysty dochód gruntowy, podawany w celu wyliczenia podatku, wynosił 1326 talarów. Ryszard Schreiber był m.in. aktywnym niemieckim działaczem społecznym i gospodarczym, udziałowcem cukrowni w Janikowie i członkiem loży masońskiej. Wcześniej traktujący Polaków poprawnie, po wybuchu wojny stał się zły i brutalny. Brał udział w wydarzeniach „krwawej nocy” z 22 na 23 października 1939 r. w inowrocławskim więzieniu. W latach 1939-1945 miejscowość nosiła nazwę Rittershof. Po 2. wojnie światowej na terenie dawnego folwarku mieściła się spółdzielnia produkcyjna. Dwór przez wiele lat służył jako mieszkania. Niestety, nigdy nie remontowany popadł w ruinę i z czasem zawalił się całkowicie.
Opracowanie własne na podst. dostępnych źródeł i badań terenowych.
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór późnoklasycystyczny. Budynek parterowy, nakryty dwuspadowymi dachami. Od frontu znajdowała się przybudówka, niestety na podstawie relacji respondentów trudno określić, w której części budynku znajdowało się wejście główne. Było ono skierowane na południe i poprzedzone schodami oraz skromnym, dwukolumnowym portykiem. Obecnie są to jedynie fragmenty murów z oczodołami okien, zarośnięte samosiewami drzew i ekspansywnych krzewów.

Park

Pozostałości parku ze starodrzewem otaczają ruiny dworu od północy. Nadal mają ok. 0,5 ha powierzchni i zachowane są w swoich dawnych granicach. Pomimo dewastacji i ubytków drzewostanu, w parku rosną dwa pomniki przyrody: wiąz szypułkowy o obwodzie w pierśnicy 280 cm oraz lipa drobnolistna o obw. 280 cm. Częściowo wyschnięty staw znajduje się pośrodku obszernego podwórza gospodarczego.

Inne

Ruiny stajni, k. XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.