Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Przemystka
2013, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura PrzemystkaMiniatura PrzemystkaMiniatura PrzemystkaMiniatura PrzemystkaMiniatura Przemystka

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Przemystka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaKarol Szmagalski

Przemystka

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:radziejowski
Gmina:Radziejów wiejska
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Pustostan. Prawdopodobnie własność ANR w dzierżawie albo własność prywatna.

Historia

Dwór z 2. poł. XIX w.
Przemystka to niewielka wieś, granicząca od północy z Radziejowem. Z powodu braku zapisek historycznych sądzimy, że P. w dawnych wiekach nie istniała. Folwark powstał tu prawdopodobnie dopiero po uwłaszczeniu chłopów, w 2. poł. XIX w.
Ziemie te, począwszy od późnego średniowiecza wchodziły w skład księstwa kujawskiego. Aż do czasu zaborów znajdowały się w obrębie powiatu radziejowskiego, w województwie brzesko-kujawskim. W 1885 r. folwark Przemystka należał do parafii oraz gminy wiejskiej w Radziejowie i miał 59 mieszkańców. Należało do niego 305 mórg gruntów, w tym 269 mórg ziem uprawnych, 28 mórg łąk i 8 mórg nieużytków. W folwarku znajdowało się 12 budynków murowanych. Nie znamy niestety budowniczych ani pierwotnego dworku, ani nowszego, wybudowanego w 1923 r. W okresie międzywojennym wzniesiono także nowe zabudowania gospodarcze, które całkowicie zmieniły układ przestrzenny założenia.
Po 2. wojnie światowej dawne dobra przejął Skarb Państwa Polskiego, a na bazie majątku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne. Jego dyrektorem był m.in. p. Paliwoda, który z gruntów folwarku wydzielił teren pod budowę przyszłej szkoły. Powstała ona kilkaset metrów na południe od zabudowań dworskich. PGR został rozwiązany na pocz. lat 90. przez rząd Jana Krzysztofa Bieleckiego. Jego ziemie oraz zabudowania przejęła AWRSP. Obecnie jest to zaniedbane założenie, w skład którego wchodzi dworek, dawne zabudowania gospodarcze oraz niewielki park.
Opracowanie własne na podst. dostępnych źródeł i badań terenowych.
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór parterowy, nakryty dwuspadowym dachem, fasadą skierowany na wschód. Od str. zach. i płd. otoczony jest przez podwórze gospodarcze.

Park

Dawny park o pow. ok. 1 ha, otacza dworek od str. północnej.

Inne

Stróżówka i stajnia z 1933 r.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Szmagalski2 lata i 2 miesiące temu
A tak pisze Pan Roman Mikla

O pradziadku wiem, że mieszkał w Przemystce w 1904 roku. Ale od kiedy do kiedy , tego nie wiem. Pradziadek był zarządcą majątków ziemskich. W 1901 roku mieszkał w majątku Piaski parafia Lubraniec. Tam urodził się pierwszy syn. Pradziadek w 1901 roku ożenił się z córką organisty z Witowa. Tam brali ślub. Po ślubie mieszkali w Piaskach , gdzie pradziadek mieszkał przed ślubem. Zdjęcie pradziadków portretowe posiadam z tego okresu. Pozdrawiam serdecznie.

Wspomniany komentarz, oraz brak opracowania o Przemystce w Izbie Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw był przesłanka do stworzenia tego albumu i gromadzenia w nim informacji umożliwiających w przyszłości takie opracowanie. Z Romanem wymieniamy na ten temat korespondencję, przesyłając sobie różne materiały z tym związane.( W przeszłości spotkaliśmy się na niwie zawodowej w bankowości).

Roman przesłał mi zdjęcia i informację o pradziadku Władysławie i jego żonie Mariannie. A także inne.

Dziękuje za ich udostępnienie. A co pisze cytuję:

„Panie Karolu. Dziękuję serdecznie za informację i zdjęcia. Podaję dane pradziadka. Akt urodzin dziadka w Przemystce też gdzieś w komputerze posiadam to prześlę. A więc pradziadek ; Władysław Miklaszewski ur. w leśniczówce Paryż w powiecie Ciechanowskim w roku 1859. Te dane posiadam i mam sprawdzone. W 1901 roku pierwsze wiadomość pradziadka na Kujawach. W 1901r. pradziadek żeni się w Witowie z córką organisty i zamieszkują razem W majątku Piaski-Lubraniec. Tam rodzi się im pierwszy syn Stanisław. To wszystko mam udokumentowane. Następnie w 1904 roku w Przemystce rodzi się drugi syn Zenon Miklaszewski. Akt urodzin i chrztu w Radziejowie też posiadam, za parę minut prześlę. Ina tym moje wiadomości na temat rodziny Miklaszewskich t/z pradziadków się kończą do roku 1918.Pradziadkowie w 1918 mieszkają we Włocławku . 1918 roku umiera prababcia Marianna , a pradziadek w 1925. Są pochowani we Włocławku. Pradziadek Zenon też pochowany we Włocławku , zmarł w 1973 roku. „

Być może uda się zdobyć więcej informacji, do czego zachęcamy wszystkich posiadających w tej materii wiedzę.Jeżeli chodzi o Ziemkiewiczów to w Witowie mam udokumentowane cztery pokolenia organistów. Mojej prababci Marianny Ziemkiewicz - Miklaszewskiej ojciec Wojciech organista w Witowie. Jego brat rodzony Tomasz Ziemkiewicz był organistą w Broniewie, tam ożeniony z Marianną Kochowicz, tam miał 2 dzieci Wojciecha i Jana lata 1851-1854 umiera mu żona i przeprowadza się do Osięcin jako organista. Tam żeni się powtórnie i rodzi mu się córka Ewa , której chrzestnym jest hrabia Józef Skarbek. Ale Tomasz i Ewa umierają w1955 roku. Ale ten wątek , to nie Przemystka tylko tak dla ciekawości.

Zdjęcie ich syna Zenona slubne z Emilią ze Szczepańskich we Włocławku w roku 1928. Zenon kapral zawodowy 14 Pułku Piechoty we Włocławku. Zenon urodzony w Przemystce w 1904 roku.

Karol Szmagalski
Marek Kujawa2 lata i miesiąc temu
Skoro napisał Pan wszystko w komentarzu, to może sam opis zostawimy bez zmian? To bez różnicy, komentarz i tak przypisany jest do obiektu i każdy kto chce, może go przeczytać. Pozdrawiam! MK