Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Głojkowo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Głojkowo
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Głojkowo

Gloykowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Dąbrowa Biskupia
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Teren prywatny lub J.S.T.

Historia

Dwór z XIX w.
Głojkowo to wieś leżąca 19 km na wschód od Inowrocławia, niedaleko Pieranii, słynących ze swojego drewnianego kościoła. Znana była już w średniowieczu, kiedy to należała do rycerskiego rodu Pomianów. W 1153 r. pierwszy z tego rodu, Przecław, podarował wieś cystersom łeknieńskim. Własność tę, jak i innych dóbr należących do cystersów, potwierdził w swojej bulli protekcyjnej z 1218 r. papież Honoriusz III. Już w XVI w. we wsi znajdował się folwark szlachecki. Na przestrzeni stuleci Głojkowo miało wielu właścicieli. I tak, w 1583 r. znajdujemy Marcina Bożewickiego, zmarłego ok. 1640 r. Wieś w tym czasie miała 8 łanów osiadłych i 3 puste. Później rozpoczął się okres klęsk i zniszczeń, spowodowany szwedzkim „potopem”, zarazami i wojną północną (1700-1721). W 1733 r. we wsi były zaledwie 4 domy. Od około połowy XVIII w. właścicielem G. został Karol Słubickich herbu Prus II, ożeniony z Julianną Rakowską, którzy dzierżyli także pobliską Dziewę. Po I rozbiorze Polski, wieś znalazła się pod zaborem pruskim. W 1792 r. od Andrzeja Słubickiego wieś nabył Mateusz Biesiekierski, a zaledwie 5 lat później Paweł i Katarzyna Tuszyńscy. Dalej znajdowała się w rękach Garczyńskich, a od około 1837 r. Józefa Duszyńskiego, ożenionego z Emilią Jaraczewską herbu Zaremba. Ich synem był Hipolit (ur. w 1839 r.), który w 1868 r. w Ostrowie nad Gopłem zaślubił Teofilę Mariannę Prandota-Trzcińską na Trzcinnie herbu Rawicz (1843-1935). Ciż mieli dwie córki: Zofię zamężną ze Stanisławem Lasockim herbu Dołęga i Marię Halinę, zamężną ze Stanisławem Janikiem. W 1877 r. Głojkowo nabył Rudolf Timm, po którym dobra odziedziczyła w 1898 r. Wanda Timm z d. Wegner. W tym czasie wieś stanowiła dominium w powiecie inowrocławskim i liczyła 965 mórg. Oprócz zabudowań dworskich we wsi były 3 domy, zamieszkałe przez 74 osoby wyznania katolickiego (w tym 36 analfabetów). W 1903 roku mają¬tek odziedziczył syn Rudolfa - Maksymilian Rudolf. W 1926 r. pod zarządem Maksa Timma areał gruntów wynosił 250 ha, w tym 240 ha ziem uprawnych, 5 ha łąk i pastwisk oraz 5 ha nieużytków. W 1931 r. wieś liczyła 105 mieszkańców. Ostatnim właścicielem Głojkowa przed II wojną światową był Rudolf Heinecke z Wybranowa (Erstlingen). Po wojnie majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego, a gospodarzem zostało Państwowe Gospodarstwo Rolne. Dwór prawdopodobnie przeznaczono na biura PGR-u i cele mieszkaniowe. Niestety budynek nie zachował się do czasów obecnych.
Opracowanie własne na podst. dostępnych źródeł i badań terenowych.
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Z dawnego majątku w Głojkowie zachowały się jedynie relikty podwórza gospodarczego – obecnie nieużytki oraz kilka zabudowań.

Park

Zdewastowany park o powierzchni około 1,16 ha w zachodniej części założenia. Po stronie wschodniej również rośnie kilkanaście starych drzew, otaczających staw. Ta część liczy 0,94 ha i być może również stanowi relikty dawnego ogrodu.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.