Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Rokitnica
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

GREGORIUS ...

Rokitnica

Rokittnitz

Województwo:śląskie
Powiat i gmina:Zabrze
Rodzaj obiektu:Dwór

Historia

Założyciel folwarcznego dworu jest nieznany, był to być może Adolph Tieschowitz von Tieschowa, starosta bytomski; budynek był pierwotnie własnością jego rodu. W 1858 roku część miechowicko-rokitnickiego majątku została nabyta przez Tiele-Wincklerowów. Po II wojnie światowej folwark został przekształcony w państwowe gospodarstwo rolne, następnie należał do prywatnego właściciela.

W budynku miał miejsce pożar w listopadzie 2012 roku, zniszczeniu uległa część dachu i poddasze.

W 2016 roku na części działki wzniesiono salę królestwa, a 14 lipca tegoż roku dwór został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.
Od wiosny 2017 roku przedsiębiorca z Pyskowic, nowy prywatny właściciel dworu, rozpoczął jego remont, który objął wymianę spalonego dachu.

Opis

Dwór został zbudowany na planie prostokąta, jest parterowym, podpiwniczonym budynkiem z użytkowym poddaszem, murowanym z cegły, z otynkowanymi elewacjami, nakryty dwuspadowym dachem. W centrum dziewięcioosiowej fasady znajduje się wejście główne, umieszczone w parterze trzykondygnacyjnej wieży. W środkowej części elewacji od strony dawnego ogrodu znajduje się dwuosiowy ryzalit. Elewacje skromne, z dekoracjami w postaci gzymsów kordonowego i wieńczącego, okna w większości prostokątne, w ostatniej kondygnacji wieży okna zamknięte półkoliście. We wnętrzach znajdują się względnie dobrze zachowane malowidła naścienne, chociaż stan budynku, zwłaszcza stropów i konstrukcji dachu, jest zły.


Źródło: Wikipedia

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.