Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Lisi Ogon
Zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Lisi Ogon

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.1262, 17.8764

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Lisi Ogon

Fuchsschwanz, Steinholz

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Białe Błota
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania własnościowe.

Historia

Dwór z 1 poł. XIX w.
Lisi Ogon to wieś o starym rodowodzie osadniczym, o czym świadczą liczne znaleziska archeologiczne. Znana niegdyś jako Lisiogon, lub niem. Fuchsschwanz. W 2. ćw. XIX w. wzniesiono tu dwór, którego właścicielem m.in. był Gottfried Schmidt (1854 r.), Emil Schmidt (1873 r.) i żona Renata Schmidt (1929 -1939r.). Po 1880 r. powstała wieś z połączenia Lisiegoogona, Lubawy, Karolewa, folwarków Czersko (d. Chwałabogu) i Nowej Erekcji w jedną miejscowość o nazwie Fuchsschwanz[16]. Od 23 października 1911 r. wieś nosiła nazwę Steinholz. Po 2 wojnie światowej majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego, a w dworku utworzono mieszkania.

Opis

Budynek późnoklasycystyczny, parterowy z lekko zryzalitowaną częścią środkową, który do czasów obecnych (wskutek wielokrotnych remontów) utracił swoje cechy stylowe i stał się nieciekawym architektonicznie domem mieszkalnym nr 28.

Park

Pozostałości dworskiego parku o powierzchni 1,29 ha, który został założony prawdopodobnie równocześnie z budową dworu. Wieloletnie zaniedbania i niekontrolowany wyręb drzew, doprowadziły do słabego zróżnicowania parkowego drzewostanu. Aktualnie jest on reprezentowany jedynie przez kilka gatunków m.in. lipy drobnolistne i wiązy szypułkowe. Pomnikami przyrody jest 6 wiązów o obwodach w pierśnicy od 260 do 367 cm. Ponadto w posesji nr 54 rosną 2 dęby o obw. 250 i 360 cm.

Inne

Relikty bramy wjazdowej

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.