Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Papowo Biskupie
2016, zdjęcie Andrzej M
Miniatura Papowo Biskupie

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej MMarek Kujawa

Papowo Biskupie

Papau

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:chełmiński
Gmina:Papowo Biskupie
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania.

Historia

Dwór z XIX w.
Papowo to stara wieś, istniejąca na długo przed czasami krzyżackimi. Więcej o jej historii z okresu staropolskiego w opisie zamku na naszym portalu. Folwark należący do biskupów chełmińskich istniał tu już w XVIII w. Inwentarz biskupstwa chełmińskiego z 1731 r. wymienia zwierzeta hodowane w folwarku: "wołów 26, koni 6, jagniąt miało być 90 ale nie było żadnych, starych świń 3, wieprzów 3, prosiaków rocznych 40, gęsi starych 22, kaczek 10, kokoszy 22..." itd, itp. Majątek ziemski jako tzw. domena fiskalna powstał tu zapewne dopiero w XIX w. Jako siedzibę dla zarządców wybudowano opisywany dwór. W 1868 r. w skład domeny wchodziło 9 domów ze 155 m-cami oraz 20 innych budynków. Majątek liczył 502,71 ha i przynosił 8481 marek czystego dochodu gruntowego. Specjalizował się w hodowli bydła; do majątku należał też wiatrak. Na pocz. XX w. dobra zostały rozparcelowane. We wsi utworzono kilkanaście mniejszych gospodarstw. Gminie kościelnej pozostawiono 66 ha, które przynosiły 1312 marek dochodu katastralnego. Pozostałe większe gospodarstwa należały do Jana Sadowskiego (54 ha), Jana Rudnickiego (63 ha) i Bogdana Nenemanna (81 ha). Po 2. wojnie światowej budynek dworu przeznaczony został na cele mieszkaniowe.
źródła:
Książka Adresowa Gosp. Rolnych pow. 50 ha woj. Pomorskiego, 1929
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902
Geoportal

Opis

Dawny, przebudowany dwór wznosi się zaledwie 40 m. na wschód od ruin zamku krzyżackiego. Jest to budynek wzniesiony na planie zbliżonym do kwadratu, piętrowy, nakryty czterospadowym dachem z wystawkami, bez szczególnych cech stylowych. Jego lokalizacja nie była przypadkowa, gdyż wraz z ruinami zamku i pozostałymi zabudowaniami tworzył plan okręgu, wewnątrz którego znajdował się podjazd z gazonem pośrodku (obecnie plac od str. północnej zamku).

Park

Pozostałości parku z XIX w. Park rozciągał się na wschód od dworu i stanowił regularny prostokąt o pow. ok. 2 ha. W jego obrębie częściowo znajdował się podłużny staw. Oprócz podanej pow. drzewa porastały też zamkowe wzgórze i okolice zabudowań. Obecnie park nie istnieje a większość jego dawnego obszaru stanowią pola uprawne. (Dz. ewidencyjna nr 040405_2.0009.168 o pow. 2,23 ha - Geoportal)

Inne

Ruiny zamku krzyżackiego, XIV w.
Kosciół, mur., XIII w. / XVIII w., p.w. św. Mikołaja

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.