Skatalogowanych zabytków: 11428
Zarejestruj się
Miniatura Krzyżownica
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012
Miniatura KrzyżownicaMiniatura KrzyżownicaMiniatura KrzyżownicaMiniatura Krzyżownica

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawarobert rydwelski

Krzyżownica

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:mogileński
Gmina:Mogilno
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania, prawdopodobnie własność prywatna.

Historia

Dwór z końca XIX w.
Krzyżownica to wieś położona nad Jeziorem Popielewskim i znajdująca się 8 km na południe od Mogilna. W dawnych wiekach nie istniała, a folwark utworzony tu został prawdopodobnie przez Prusaków, na początku XIX w. Jako pierwszych polskich właścicieli znajdujemy rodzinę Wróblewskich. W 1816 r. we dworze dóbr K. zmarła Jadwiga Wróblewska. Posesorem dóbr był wówczas Stanisław Kossowski, ożeniony z Wiktorią Bieńkowską. Po Wróblewskich właścicielką majątku została Nepomucena Malczewska herbu Abdank.
Majątek około 1870 r. liczył 791 mórg. Znajdowało się tu 6 domów, zamieszkałych przez 77 osób (67 katolików, 10 ewangelików; 32 analfabetów). Pod koniec XIX w. K. należała do Bartłomieja Sokolnickiego h. Nowina, który miał synów: Stefana i Michała. Prawdopodobnie to właśnie dla Sokolnickich wzniesiono tu obecny dwór. Na pocz. XX w. dobra miały 201 ha obszaru, a do oszacowania podatku gruntowego wykazywano 1648 marek tzw. "czystego dochodu". Ze wspomnianych synów, odziedziczył je Stefan Sokolnicki (ur. 1874), który zmarł 10 września 1906 r. i pochowany został w Mądrem.
Dalej właścicielem wsi był Stanisław Orchowski, który w 1910 r. kupił Wilcze pod Bydgoszczą. Opisywany majątek ziemski istniał tu do 1926 r., w którym należał do obszaru gminnego i miał 225 ha obszaru, a następnie jeszcze w tym samym roku został rozparcelowany.
W 1930 r. wieś liczyła 211 mieszkańców. Wymieniane tu były dwa gospodarstwa, należące do: Jana Guesza (89 ha) i Kazimierza Tyczki (145 ha). Był tu także wiatrak należący do A. Walendowskiego. Z Krzyżownicy pochodził Alfons Furche (pseudonim „Białe Pole”) należący do Wielkopolskiej Organizacji Wojskowej założonej w Poznaniu w październiku 1939 r., która miała na celu walkę z okupantem. Po 2. wojnie światowej dawne dobra zabrał i rozparcelował Skarb Państwa Polskiego. Resztówka wraz z dworem stała się prawdopodobnie gospodarstwem prywatnym.
Opracowanie własne na podst. dostępnych źródeł i badań terenowych.
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór parterowy z mezaninem, nakryty łagodnym dachem dwuspadowym krytym papą, wzniesiony na planie prostokąta, Dziewięcioosiowy, z trójosiowym, znacznym, piętrowym ryzalitem zwieńczonym trójkątnie.

Park

Pozostałości parku z XIX w.

Inne

Budynek gospodarczy z końca XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa12 lat temu
Nie mogę zlokalizować tego obiektu na mapie. Może z mapą coś nie tak? Jak nie chmury, to widok sprzed kilkunastu lat? Proszę o pomoc osoby z okolic Wylatowa!
Michał Jakobielski11 lat i 12 miesięcy temu
Marku. Podrzucę Ci link do "tambylca", a właściwie do jego zdjęć z Krzyżownicy: http://www.panoramio.com/photo/54371843
Ian R2 dni temu
Widzę, że dodano to lata temu. Czy mógłbyś uprzejmie udostępnić zapisy wskazujące na istnienie pobliskiej farmy Tyczek? Jestem bardzo zainteresowany tymi informacjami. Dzięki.
Marek Kujawa14 godzin temu
Jedynie Księgi Adresowe z lat 1926 - 30. Trzeba poszperać w bibliotekach cyfrowych.