Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Bronisze
1989 elewacja połudnowa, zdjęcie Jarosław Bochyński
Miniatura BroniszeMiniatura BroniszeMiniatura BroniszeMiniatura Bronisze

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jarosław Bochyński

Bronisze

Województwo:mazowieckie
Powiat:warszawski zachodni
Gmina:Ożarów Mazowiecki
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Teren dworu ogrodzony, ale swobodnie można go obejrzeć o d parku i sąsiednich ulic. Park po rewitalizacji, ogólnodostępny

Historia

Zespół dworski Bronisze powstał prawdopodobnie w połowie XIX wieku. Pierwsze zachowane plany pochodzą z 1870 roku. W księdze hipotecznej założonej w 1905 roku jako właściciele dóbr figuruje rodzina Moszczeńskich. Ostatnim właścicielem był Stefan Bolesław Moszczeński (profesor SGGW) urodzony w Broniszach w 1871. Bronisze były w posiadaniu Moszczeńskich prawdopodobnie już w I połowie XIX wieku.
Obecny dwór powstał ok. 1920 roku, zastąpił stary modrzewiowy - przez pewien czas pełnił funkcję oficyny.
W okresie międzywojennym dobra były kilkukrotnie wystawiane na sprzedaż publiczną przez Towarzystwo Kredytowe Ziemskie (1928, 1930 i 1931). Do sprzedaży nie doszło – w 1931 roku została wpłacona kaucja w wysokości 25000 zł na rzecz Komunalnej Kasy Oszczędności powiatu warszawskiego a „ właściciel dóbr Stefan Bolesław Moszczeński poddał się rygorom co do posiadanych dóbr”.
Po II WŚ w 1945 roku majątek przejęła Intendentura Wojskowa. Do 1948 roku był tu Wojskowy Wydział Oświaty. W 1951 roku teren przejął CNOS w Broniszach. Powierzchna w tym czasie wynosi 88.47 ha. W roku 1989 gospodaruje tu Stacja Hodowli Roślin Ogrodniczych w Broniszach, w dworze znajdują się biura i mieszkania.
W 2019 roku powstała koncepcja rewitalizacji parku, którą wprowadzono w życie (dwór jest poza terenem objętym tym projektem) (Jarosław Bochyński)

Opis

Budynek murowany, otynkowany, pokryty dwuspadowym dachem. W elewacji frontowej i południowej w osi budynku balkony (JB 2023)

Park

Park dworski XIX/XX w. o pow. 2,4 ha. - Informacje pochodzą z książki / Parki i Ogrody Zabytkowe w Polsce - Stan 1991 rok /
Około 2020 roku część parku poddano rewitalizacji i udostępniono jako park miejski.

Inne

Zdjęcia archiwalne z 1989 roku - Zofia Ziembińska

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.