Skatalogowanych zabytków: 11290
Zarejestruj się
Miniatura Bramki Ludne
szkic dworu, zdjęcie Jarosław Bochyński
Miniatura Bramki LudneMiniatura Bramki LudneMiniatura Bramki Ludne

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Bramki Ludne

Lokalizacja

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jarosław Bochyński

Bramki Ludne

Dzielnica:Bramki
Województwo:mazowieckie
Powiat:warszawski zachodni
Gmina:Błonie
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Na terenie byłego majątku jest Dom Pomocy Społecznej im. Księdza Józefa Kardynała Glempa oddany do użytku 8 kwietnia 1960r. Otaczają go pozostałości starodrzewu i stawów. (2022)

Historia

Na mapach z 1830 roku zaznaczone są tylko Bramki Dolne. Słownik Geograficzny Królestwa polskiego z 1880 mówi o wsi Bramki a w niej folwark o powierzchni 572 morgi w czym: 535 mórg ziemi ornej, 24 morgi łąk , 8 mórg ogrodów, pod zabudowaniami i drogami mórg 5. Dymów folwarcznych 9, zabudowań 8. Park otaczający majątek powstał prawdopodobnie w połowie XVIII wieku.
Na przełomie XIX i XX wieku właścicielem majątku Bramki był Stanisław Jan Zieliński a następnie jego spadkobiercy (żona i ośmioro dzieci). Majątek ciągle zadłużony kilkakrotnie był wystawiany na licytację i ulegał stopniowej parcelacji. W roku 1909 część majątku została sprzedana i pod numerem hipotecznym 17455 z bramek Górnych i Dolnych wyodrębniły się Bramki Ludne. W 1921 roku dobra te miały 302 morgi i 210 prętów ziemi. Właścicielem był Julian Żaliński, który w 1930 roku wystawił go na publiczną licytację. Ostatnim właścicielem majątku była Cecylia Żalińska.
W 1945 roku majątek został rozparcelowany. Część majątku (około 20ha) w 1956 roku przekazano na Dom pomocy Społecznej.(Jarosław Bochyński)

Opis

Na podstawie odczytów terenowych ustalono, że w skład dawnego założenia dworskiego wchodziły: droga dojazdowa, park, ogród owocowy, zespół stawów otoczony alejami lipowymi , część parkowo-leśna o charakterze półnaturalnym i zabudowania dworskie (Jarosław Bochyński)

Park

Park dworski z połowy XVIII wieku (pozostałości)

Inne

Zdjęcia archiwalne z 1990 roku Ireneusz Szafraniec.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.