Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Kruszyn
Zdjęcie Grzegorz Paczkowski 2011
Miniatura KruszynMiniatura Kruszyn

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.1567, 17.8407

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Kruszyn

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Sicienko
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: A/255/1-2 z 23.04.1991

Stan obecny

Szkoła Podstawowa

Historia

Pałac z 1882 r.
Prawie od początku swojej historii pałac pełnił funkcję szkoły. Pod koniec XIX w. posiadłość odkupiła od ówczesnego właściciela Komisja Kolonizacyjna, przystosowując obiekt do celów oświatowych. Część pomieszczeń przeznaczono na mieszkania dla nauczycieli i pastora ewangelickiego. Była to niemiecka szkoła ewangelicka. Od 1 września 1924 r. mocą rozporządzenia Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego w jej miejsce powołana została polska szkoła podstawowa. Do 1939 r. uczniowie kształcili się w niej systemem 4-klasowym. Podczas 2 wojny światowej w budynku mieściły się koszary żeńskiej służby pracy. W tym okresie szkoła została w znacznym stopniu zniszczona. Mimo to, 11 kwietnia 1945 r., wznowiono w niej naukę. W 1991 r. budynek szkolny wyremontowano. W 1998 r. oddano do użytku nowe izby lekcyjne i salę gimnastyczną z niezbędnym zapleczem. W 2004 r. przeprowadzono remont dachu. W roku szkolnym 2005/2006 w budynku szkoły podstawowej stacjonowała szkoła dla dzieci żołnierzy i personelu cywilnego Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO z Bydgoszczy. Edukację na dwóch poziomach nauczania: podstawowym i gimnazjalnym organizowała Szczecin International School. Zajęcia objęte programem prowadzone były w języku angielskim i ojczystych językach uczniów. Mimo doskonałych warunków jakimi dysponowała placówka w Kruszynie, dowództwo Centrum zadecydowało o przeniesieniu szkoły do Bydgoszczy.

Opis

Pałac eklektyczny. Budowla piętrowa, murowana z cegły i otynkowana, na kamiennej podmurówce i wysokich piwnicach. Nakryta dachami mansardowymi z naczółkami, mieszczącymi użytkowe poddasze. Składająca się z korpusu głównego i skrzydła bocznego, usytuowanych prostopadle do siebie. W elewacji zach. znajduje się wejście o kamiennych schodach i murowanej balustradzie. Elewacje posiadają drobny detal architektoniczny - gzymsy, boniowanie, pilastry, a nad oknami parteru ozdobne przyczółki. W elewacji wsch. znajduje się: wystawka zdobiona secesyjnym frontonem, drugie wejście poprzedzone skromnym dwukolumnowym portykiem oraz półokrągły ryzalit z balkonem. Identyczne wystawki znajdują się w elewacjach płd. i płn.

Park

Park z XIX w. o pow.około 1ha. Rośnie tu cenny starodrzew, niestety w zw. z funkcją pałacu, parkowe wnętrza zamienione zostały częściowo na boisko ze sztuczną nawierzchnią i plac zabaw. Wnętrze parku zdobi staw, założenie jest czyste i zadbane.

Inne

Neogotycki kościół p.w. św. Kazimierza Królewicza z 1908 r.
Domy zabytkowe z 1902 i 1906 r. wraz z zabud. gosp. 1912-1918 r.
Zespół umocnień z 1939 r. "Przedmoście Bydgoskie"

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.