Skatalogowanych zabytków: 11236
Zarejestruj się
Miniatura Wojsławice
2013 Dziedziniec folwarku, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura WojsławiceMiniatura WojsławiceMiniatura Wojsławice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Wojsławice
Zdjęcie Bogdan Adler

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.7114, 16.8573

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Wojsławice

Województwo:dolnośląskie
Powiat:dzierżoniowski
Gmina:Niemcza
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:960/Wł/83

Stan obecny

Po 2 WŚ ulokowano w Wojsławicach Okręgowy Zarząd Państwowych Gospodarstw Rolnych we Wrocławiu, Urząd Gminy w Niemczy oraz Kombinat Hodowli Zwierząt Zarodowych w Dzierżoniowie. Zabudowania dworu, system zbiorników retencjonowania wody i nawodnień parku stopniowo uległy zniszczeniu. Zaginęła także część roślin, ale dzięki miłośnikom Wojsławic - różnym instytucjom i osobom prywatnym, kolekcje roślinne nadal były uzupełniane.
 Od 1988 r. Arboretum w Wojsławicach jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego .
Oprócz bogatych zbiorów różaneczników , liliowców , bukszpanów i unikalnych drzew , krzewów i roślin - arboretum prezentuje zbiory dawnych narzędzi ogrodniczych , kowalskich , narzędzi i urządzeń , pojazdów rolniczych .

Historia

W 1559 r. książę brzeski Jerzy II wykupił od miasta Niemczy - Wojsławice wraz z kilkoma wsiami i wybudował tu książęcy folwark oraz dwa duże ogrody. Folwark przetrwał na tym samym miejscu do naszych czasów. Pierwsze pisemne wzmianki o parku pochodzą z księgi adresowej z 1880 r. Na podstawie zachowanych map topograficznych z 1827 r. można jednak stwierdzić, że istniał na pewno już w latach dwudziestych XIX w. W tym samym okresie przy parku wzniesiono pałac, przebudowany na przełomie XIX  i XX w., który uległ zniszczeniu w latach 60. XX w.

Istotny dla historii parku był 1880 r. Właścicielem 150-hektarowego majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb (1850-1928). Ten wielki pasjonat drzew i ogrodnictwa zgromadził bogate kolekcje roślinne. W 1920 r. uprawiał już ponad 4000 krzewów różaneczników w około 300 odmianach. 

Od 1880 do 1946 r. dobra wojsławickie znajdowały się w posiadaniu rodziny Oheimbów. W 1928 r., po śmierci Fritza, najstarszy syn Arno - z wykształcenia geolog, kontynuował rozpoczęte przez ojca prace. Zakończył karierę zarządcy czterech górnośląskich kopalń księcia Henckela von Donnersmarcka oraz dyrektora Szkoły Górniczej w Pyskowicach i związał się na stałe z majątkiem ojca. Postanowienia Konferencji Poczdamskiej o nowym podziale Europy zmieniły losy rodziny Oheimbów - 23 sierpnia 1946 r. musiała ona opuścić Wojsławice.

Park

Park dworski z XIX w. o pow. 4,4 ha.
Informacje pochodzą z książki / Parki i Ogrody Zabytkowe w Polsce - Stan 1991 rok /

Inne

W Rejestrze Zabytków znalazł się park i dom drewniany., przeniesiony z Bielic, gm. Stronie Slaskie .

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.