Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Kościeszki
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura KościeszkiMiniatura Kościeszki

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.57, 18.3218

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaTomasz Młynkowiak

Kościeszki

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:mogileński
Gmina:Jeziora Wielkie
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania prywatne.

Historia

Dwór z przełomu XIX i XX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z testamentu komesa Lękomira z 1271 r., właściciela dóbr Lachmirowice. Wieś należała wówczas do rodu Kościeszów herbu Lis. Na początku XV w. wieś zwała się Kościeszyce. Ród Kościeszów pod koniec XV w. przybrał nazwisko Kościeskich. Na początku XIX w. wieś należała do Ferdynanda Amrogowicza. W 1833 r. mieszkało tu 166 osób. W 1852 r. właścicielami byli już Marcin i Pelagia z Wagnerów Żakowscy, którym urodził się syn Czesław Bernard. Marcin Żakowski zmarł w 1888 r. Po nim prawdopodobnie gospodarzył tu syn. Pod koniec XIX w. wzniesiony został obecny dwór, powiększony o przybudówkę na początku XX w. W 1909 r. majątek należał do Józefy Żakowskiej, a następnie aż do 1939 r. do Stefana Żakowskiego. W 1926 r. obszar majątku liczył 452 ha. Przyrodni brat Stefana ? Tadeusz zginął w kampanii wrześniowej. Po wojnie dobra znacjonalizowano, ziemia została rozparcelowana, a w budynku dworu utworzono mieszkania. Zachował się on do dzisiaj we względnie dobrym stanie.
(Prawa do tekstu zastrzeżone - M.K.)

Opis

Jest to budynek parterowy, nakryty dwuspadowym dachem, ze skromnym ryzalitem w fasadzie zwieńczonym trójkątnie, poprzedzonym późniejszą drewnianą werandą. Od tyłu przybudówka z pocz. XX w.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. z zachowanym starodrzewem. Założenie znajduje się całkowicie na obszarze Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

Inne

Budynek inwentarski oraz spichlerz
Barokowy kościół p.w. św. Anny z 1766 r. Trójnawowa świątynia ma układ pseudobazylikowy z krótkim prezbiterium
Kamień z rytem romańskim, być może symbolem słońca, z około X w.
Cmentarz parafialny na którym leżą właściciele ziemscy z XIX w., w tym Juliusz Reichstein, uczestnik powstania styczniowego, dowódca jednego z oddziałów powstańczych, więzień Moabitu, właściciel Lenartowa i Sierakówka (zm. w 1900 r.), a także Stanisław Zakrzewski, właściciel Mirosławic, dowódca Pułku Ułanów Karpackich, zm. w 1986 r. i jego matka Emilia z d. Wyskota Zakrzewska, założycielka Kółka Włościanek w Kościeszkach.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.