Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Korytowo
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura KorytowoMiniatura Korytowo

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.386, 18.1886

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Korytowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:świecki
Gmina:Bukowiec
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania lokatorskie. Własność UG. w Bukowcu.

Historia

Dwór z 1885 r.
Dwór z niewielkim parkiem tworzy miejsce o nazwie własnej "Stanisławie", być może pochodzącej od dawnego właściciela. Nie stanowiło raczej ośrodka dóbr, co sugeruje brak folwarku i zabudowań gospodarczych. W XIX w. należało prawdopodobnie do Hutten - Czapskich, właścicieli pobliskiego Bukowca i wielu okolicznych majątków. W latach 30-tych XX w. dworek uległ powiększeniu o skrzydło od str. zachodniej, a w 1979 r. wykonano gruntowny remont i dobudowano dalszy ciąg skrzydła.

Opis

Dwór w stylu romantycznego zameczku, bądź neogotyku angielskiego. Sprawia wrażenie niezakończonego, większego projektu. Wzniesiony na planie nieregularnego prostokąta, piętrowy z trójkondygnacyjną wieżą w płd.-wsch. narożniku zwieńczoną krenelażem. Elewacje piętrowej części również zwieńczone są krenelażem. Do zach. szczytu dobudowane jest długie, parterowe skrzydło z poddaszem, nakryte dwuspadowym dachem. Elewacje posiadają skromny detal architektoniczny, obramienia okien i gzymsy.

Park

Park krajobrazowy z 3 ćwierci XIX w. o pow. około 1ha z zachowanym starodrzewem. Założenie stanowi enklawę wysokiej zieleni nad równinnym otoczeniem.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.