Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Skalmierowice
2016, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Skalmierowice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Skalmierowice
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.7141, 18.1257

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Skalmierowice

Skalmierowitz

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Janikowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Działki prywatne / pola uprawne.

Historia

Dwór z XIX w.
Wieś od czasów staropolskich należała do właścicieli pobliskiej Kołudy Małej - Kołudzkich. W XV w. stanowiła dobra królewskie. W 1583 r. regesta poborowe wykazywały 2 łany osiadłe i 1 zagrodnika. W 1885 r. folwark liczył 119 ha, z dochodem gruntowym 2180 marek. Ostatnią przedwojenną właścicielką tych dóbr była Antonina Donimirska. Wieś w 1930 r. liczyła 173 m-ców. Po wojnie majątek został rozparcelowany a na terenie dawnego folwarku powstały prywatne gospodarstwa rolne. Zabudowania dworskie i folwarczne wyburzono, a na ich miejscu powstały pola i nowe budynki.

Opis

Na chwilę obecną nie posiadamy zdjęć ani opisu nieistniejącego dworu. Wznosił się niedaleko brzegu Jez. Pakoskiego, dłuższą osią w kier. W-E, fasadą skierowany na południe. Obecnie na jego miejscu stoi dom mieszkalny.
Układ przestrzenny zespołu dworskiego został całkowicie zatarty. Jego zabudowania wyburzono. Pozostała tu jedynie brukowana droga prowadząca do dworu.

Park

Park nie istnieje. Mógł liczyć co najwyżej 1,5 ha. Obszar ten doskonale widać na mapach archiwalnych sprzed 2. wojny światowej. Po wojnie został wykarczowany a na jego miejscu powstało pole uprawne. Prawdopodobnie do parku należała część drzew rosnących do dzisiaj przy brzegu Jez. Pakoskiego.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.