Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Piotrkówko
2014, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura PiotrkówkoMiniatura PiotrkówkoMiniatura Piotrkówko

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.2247, 17.8425

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Piotrkówko

Petershoff

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Sicienko
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność Fundacji KUL im. Anieli hr. Potulickiej. Mieszkania.

Historia

Dwór z XIX w.
Pod koniec XVIII w. wieś należała do Chmielewskich, a następnie przeszła w ręce niemieckie. Ok. 1885 r. we wsi znajdowało się 8 domów, zamieszkałych przez 107 osób. W XIX w. istniało tu założenie folwarczne, które należało do okręgu dominialnego w Mochlach. W 1926 r. jego właścicielem był Skarb Państwa Polskiego, a zarządcą Józef Alkiewicz. Obszar majątku który przynosił 1516 talarów czystego dochodu gruntowego liczył wówczas 274 ha, w tym 255 ha stanowiły ziemie uprawne, a 10 ha lasy. Po 2. wojnie światowej majątek znacjonalizowano, a w przebudowanym budynku dworu utworzono mieszkania. Na terenie folwarku powstało Państwowe Gospodarstwo Rolne, zlikwidowane ustawowo w latach 90. XX w. Obecnie opustoszałe budynki sukcesywnie popadają w ruinę.
Opracowanie własne na podst. dostępnych źródeł i badań terenowych.
Prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór piętrowy, wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, nakryty dachem płaskim, za znacznym ryzalitem w osi środkowej. Osiowość elewacji zakłócona na skutek przebudowy. Budynek nie posiada cech stylowych.

Park

Park z 2. poł. XIX w. Na chwilę obecną (nie licząc stawu) park zajmuje 2,5 ha. Wśród starodrzewu na szczególną uwagę zasługują pomniki przyrody: dąb szypułkowy o obw. w pierśnicy 300 cm oraz dąb burgundzki o obw. 307 cm. 50 metrów na płd.-zach. od dworu, w jego osi centralnej, znajduje się 0,97-hektarowy, prostokątny staw. Płn.-wsch. narożnik parku wykarczowany.

Inne

Ruiny zabudowań gospodarczych
Pozostałości bramy i ogrodzenia

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.