Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Komorowo

Kumorowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:brodnicki
Gmina:Grążawy (Bartniczka)
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór z XIX w.
W czasach staropolskich wieś należała m.in. do Jezierskich. Od 1850 r. Komorowo znajdowało się w rękach Sulerzyskiego, a od 1870 r. należało do Banku Toruńskiego "Donimirski, Kalkstein, Łyskowski i Spółka". Dzierżawcą w tamtym czasie był Zieliński. W 1885 r. dobra rycerskie (Rittergut) Komorowo liczyły 3564 mórg, 11 domów ze 191 m-cami i 24 inne budynki. Autorzy "Słownika Geograficznego..." tak m.in. opisują majątek: "Znaczna stadnina koni pięknych i praktycznych, dobrze prowadzona owczarnia; grunta choć przeważnie żytnie, bujny plon wydają." Z czasem właścicielami majątku stała się rodzina Koszember-Łyskowskich, piszących się z Łyskowa i pieczętujących herbem Doliwa. Konstanty (1855-1906) ożeniony był z Anną Sikorską h. Cietrzew, z którą miał syna Konstantego. Ten zaś ożenił się z Anną Śląską ze Slasów h. Leszcze. W 1929 r. ich majątek liczył 900 ha. Składało się na to 767 ha ziem uprawnych, 38 ha łąk i pastwisk, 20 ha lasów i 75 ha nieużytków. Dobra przynosiły 6125 marek czystego dochodu gruntowego. Do majątku należał młyn, gorzelnia oraz cegielnia. Łyskowskim urodziło się dwoje dzieci: Maria w 1937 r. i Konstanty Ludwik w 1940 r. Po 2. wojnie światowej dobra zabrał i rozparcelował Skarb Państwa Polskiego. Utworzone tu Państwowe Gospodarstwo Rolne, po przemianach 1989/90 przekształcone w spółkę. Jej wieloletnim zarządcą był menedżer rolny, działacz społeczny - Piotr Hoga (zm. w 2004 r.).
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902
Księga Adresowa Gospodarstw Rolnych woj. Pomorskiego, 1929
Wielka genealogia Minakowskiego
Wikipedia
Prawa zastrzeżone!

Opis

Na chwilę obecną nie posiadamy zdjęć ani opisu dworu. Jest to zapewne jeden z kilku budynków znajdujących się w północnej pierzei podwórza gospodarczego. Uwaga - lokalizacja na mapce satelitarnej jest orientacyjna!

Park

Z parku krajobrazowego w Komorowie pozostał niewielki obszar o pow. ok. 0,5 ha. W płd. części zespołu dworskiego znajdują się fragmenty drzewostanu, jednak nie są one związane z parkiem.

Inne

Zabudowania gospodarcze, w tym m.in.:
Gorzelnia, 1902 r.
Obora, pocz. XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.