Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Kępka Szlachecka
Zdjęcie Czesbar 2012
Miniatura Kępka Szlachecka

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.4897, 19.1101

Kępka Szlachecka

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Kowal (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność Urzędu Gminy Kowal. Dwór przeznaczony na cele mieszkaniowe. Część mieszkań wykupiona przez lokatorów.

Historia

Pierwsza znana pisemna wzmianka o wsi Kępka Szlachecka pochodzi z 1402 r. choć początki osadnictwa na tym terenie należy datować najprawdopodobniej na wczesne średniowiecze. Wieś wchodziła w średniowieczu w skład kompleksu dóbr lutoborskich. Pierwszymi historycznymi właścicielami tego klucza jest ród Pomianów i pochodzący z niego Wojciech. Przez następne wieki właścicielami Kępki były m.in. rodziny: Kretkowskich, Kępskich, Tymińskich, Raciborskich, Moszczyńskich. W 1800 roku dobra zakupił ród Sokołowskich herbu Pomian. Dla nich też wybudowano w drugiej poł. XIX w. do dziś istniejący dwór. W ich rękach Kępka pozostała aż do 1932 roku, gdy została zlicytowana za długi. Kupiona została przez rodzinę Dębowskich, którzy byli właścicielami aż do 1945 roku. W tym to roku majątek znacjonalizowano. Grunty rozparcelowano a budynki oddano w użytkowanie najpierw Związkowi Inwalidów Wojennych, później Fabryce Termometrów i Manometrów we Włocławku. Następnym użytkownikiem dworu została gmina w Kłóbce. Dziś budynkami włada Urząd Gminy Kowal.

Opis

Klasycyzujący dwór z lat ?80 XIX w. Budynek jest murowany, otynkowany, półtorakondygnacyjny z podkreśloną dwukondygnacyjną częścią środkową, podpiwniczony, wybudowany na rzucie wydłużonego prostokąta. Całość przykryta jest niskimi dwuspadowymi dachami krytymi papą. Elewacja frontowa jest jedenastoosiowa. Wejście do dworu poprzedza ganek zwieńczony tarasem na wysokości drugiej kondygnacji. Poprzedzający elewację frontową ganek ma ramowy podział ścian. Ściany ganku mieszczą okna. W dość wysokim cokole znajdują się okna doświetlające piwnice. Elewacja ogrodowa jest również jedenasto osiowa. Zamiast ganku przed dwupiętrowym pseudoryzalitem znajdują się schody z obmurowanym podestem. Elewacje szczytowe są dwuosiowe, z czego elewacja południowa została przesłonięta przez współczesną dobudówkę. Wnętrze dworu było dwutraktowe lecz w obecnych czasach zostało przystosowane do pełnienia funkcji budynku wielorodzinnego.

Park

Założony został najprawdopodobniej pod koniec XIX w. na bazie rosnących już tu drzew i istniejącego stawu. Starodrzew parkowy jest mocno zubożały. Pozostało jedynie kilka drzew o wymiarach pomnikowych. Znajduje się w parku za to bardzo dużo podrostów. Układ ścieżek i osi widokowych jest już prawie nieczytelny. Pozostała mocno zarośnięta centralna polana z rosnącym po środku dębem. W narożu parku ostał się staw.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Inne

W skład kompleksu wchodzą także: rządcówka, ośmiorak.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.