Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Kencerowo
2013, zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.4168, 17.826

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Kencerowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Koronowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność AWRSP, w dzierżawie

Historia

Dwór z lat 20. XX w.
W XIX w. istniał tu jeden z czterech folwarków należących do dóbr Mąkowarsko (Mąkowarsk). W XIX w. wzniesiono we wsi dwór i zabudowania gospodarcze, a także kolonię mieszkalną. W latach 20. XX w. zbudowany został nowy dwór, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszego. W 1926 r. właścicielem 122-hektarowego gospodarstwa był Jan Kentzer. Po II wojnie światowej dobra te przejął Skarb Państwa Polskiego. Obecnie założenie wykorzystywane jest jako gospodarstwo rolne i dzierżawione przez prywatnych dzierżawców od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Opis

Dworek późnoklasycystyczny. Budynek bez szczególnych cech stylowych, zadbany. Wzniesiony na planie prostokąta, nakryty dwuspadowym dachem. W siedmioosiowej fasadzie nieznaczny trójosiowy ryzalit zwieńczony dwuosiową wystawką. Główne wejście usytuowane z boku elewacji ogrodowej. Na południe od dworu znajduje się podwórze gospodarcze, a w kierunku płd.-wschodnim budynki dawnej kolonii mieszkalnej.

Park

Na wschód od budynku dworku rozciągają się pozostałości parku z XIX w. w postaci grup drzew i krzewów, a także relikty dawnych śródparkowych stawów.

Inne

Obora.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.