Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Kaźmierzewo
Zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura KaźmierzewoMiniatura KaźmierzewoMiniatura KaźmierzewoMiniatura KaźmierzewoMiniatura KaźmierzewoMiniatura Kaźmierzewo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kaźmierzewo
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozek

Kaźmierzewo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Lubanie
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.
Zespół Dworsko-Parkowy w Kaźmierzewie / Janowicach. Na terenie gminy Lubanie znajduje
się XIX wieczny zespół dworsko-parkowy w Janowicach (obecnie w obrębie wsi Kaźmierzewo).
Poprzednim właścicielem był Mateusz Łyczak. Obecną włascicielką jest pani Marzanna Senko-Kowalczyk. W dworku znajduje się obecnie Ośrodek Terapii Naturalnej.

Historia

Dwór z 4.ćw. XIX w.
Była to pierwotnie siedziba rodu Dzierzbickich. Jednym z pierwszych właścicieli dworu, będącego
wtedy częścią dóbr Janowickich, był major wojsk Księstwa Warszawskiego i uczestnik wojen napoleońskich Józef Dzierzbicki (zmarł w Janowicach w 1856). Jego wnuk Stanisław Dzierzbicki był z kolei ekonomistą, działaczem społecznym i członkiem Tymczasowej Rady Stanu w czasach odradzającej się państwowości polskiej (zmarł w roku 1919). Dwór wzniesiony został w stylu klasycystycznym, na planie wydłużonego prostokąta, z później dostawionym gankiem w elewacji frontowej i parterową wstawką w elewacji tylnej. Po obu stronach wybudowano dwie symetryczne oficyny (obecnie nie zachowane) w których mieściła się kuchnia i pokoje gościnne. Do dworu prowadzi zabytkowa aleja jesionowa. Dwór usytuowany na stromej skarpie, nad wąwozem wije się rzeczka Struga Kujawska .

Opis

W latach 2001-2007, staraniem nowych właścicieli, po uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków koncepcji odbudowy/remontu, dwór został gruntownie odrestaurowany i przywrócony do życia. Budynek zyskał dwie symetryczne przybudówki i piętrowy ryzalit od ogrodu odtworzono detale architektoniczne.

Park

Park krajobrazowy z poł. XIX w. Najstarsze ocalałe w nim drzewa to okazały dąb, buk czerwony, monumentalne świerki, lipy, kasztanowce i graby w zabytkowej alei na skraju parku. Teren parku ogrodzono i uporządkowano, dokonując licznych nasadzeń nowych drzew na miejsce zniszczonego starego drzewostanu. U stóp dworu znajdują się stawy nad które prowadza potężne kamienne schody.

Inne

Dzięki pani Marzannie i za Jej pozwoleniem, mogłem umieścić zdjęcia i opis tego Dworku ...dziękuję.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Janina Janiszewska5 lat i miesiąc temu
Jestem wdzięczna wszystkim utrwalającym pamięć o polskich zabytkach. W trakcie 10 lat badań genealogicznych mojej rodziny dowiaduję się o ich pracy w wielu dworkach i pałacach. W Janowickim dworze pracował jako lokaj brat mojej prababci Jan Koszewski w II połowie XIX wieku. Śledzę jego drogę po polskich dworach i pracę jako lokaja od Głowna należącego do rodziny Skarzyńskich przez Bielawy, Skłóty, Lubianków i wszystkie opisy oraz zdjęcia przybliżają mi jego życie. Cieszę się, że te zabytki nadal istnieją.