Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Kawęcin
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura Kawęcin

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Kawęcin

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:świecki
Gmina:Bukowiec
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski i folwarczny z 2 poł. XIX w.nr rej.: A/219/1-8 z 5.06.1987

Stan obecny

Własność prywatna

Historia

Dwór z XIX w.
W Kawęcinie do XIX w. rezydowała rodzina Kawieczyńskich. Dwór został wybudowany w 1889 r.
Z relacji mieszkańców wsi wiadomo, że na pocz. XX w. dobra te należały do Żyda Nojmana, a następnie do Jerzego Leskiewicza, zaś w 1937 r. właścicielem majątku był Jan Grodziecki. Od 1939 r. gospodarzył tu niemiecki dzierżawca.
W 1945 r. majątek przejął Skarb Państwa Polskiego, a w lutym 1946 r. Państwowa Nieruchomość Ziemska. Po 1949 r. został przekształcony w PGR.

Opis

Parterowy dwór, kryty dwuspadowym dachem z dwukondygnacyjną częścią środkową i trzykondygnacyjną wieżą przylegającą do korpusu głównego. Jest przykładem tradycyjnego budownictwa wielkopolsko - pomorskiego.
Do wschodniej ściany dworu dobudowana została oranżeria, zaś do zachodniej letnia kuchnia.
Półkoliste wejście główne otacza portal zdobiony dwoma półkolumnami z neobarokowymi ornamentami sztukatorskimi, podtrzymującymi balkon z ażurową balustradą. Elewacja ogrodowa akcentowana tarasem uległa znacznym przekształceniom adaptacyjnym.

Park

Park z końca XIX w. o pow. 7,7ha. Zachowany drzewostan sugeruje znacznie starsze pochodzenie założenia. Wzdłuż północnej części parku rosną dęby, wyznaczające regularny łuk. Ich wiek szacowany jest na ponad 300 lat. Układ przestrzenny parku jest nieczytelny przez bujnie rosnące samosiejki krzewów i drzew liściastych. Mimo tego nadal występuje tu ponad 20 gatunków parkowych drzew: lipy drobnolistne, jesiony wyniosłe, klony pospolite, kasztanowce białe i robinie akacjowe, a także pomniki przyrody: dęby o obw. w pierśnicy 340, 390 i 490cm i buk zwyczajny o obw. 390cm. Wymiary zbliżone do pomnikowych posiadają również dwa buki o obw. 305cm, dwa klony zwyczajne o obw. 230 i 280cm, oraz 9 dębów szypułkowych o obwodach zbliżonych do 500cm.

Inne

Zabudowania wpisane do rejestru zabytków:
- stajnia, obecnie hala udojowa w zespole dworskim
- owczarnia
- spichlerz, obecnie magazyn
- obora, obecnie stajnia
- rządcówka, obecnie dom mieszkalny nr 1

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.