Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Kasprowo
Zdjęcie Marek Kujawa 2011
Miniatura KasprowoMiniatura Kasprowo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Kasprowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Sicienko
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna

Historia

Dwór z przeł. XIX i XX w.
W XIX w. istniał tu niewielki folwark, należący do obszaru dworskiego Samsieczno. Na przeł. XIX i XX w., prawdopodobnie w miejscu wcześniejszego, wzniesiono obecny dwór. W późniejszym czasie budynek był rozbudowany i remontowany. W 1926 r. właścicielką tych dóbr była Aniela hr. Potulicka, a dzierżawcą Stanisław Alkiewicz. Majątek liczył wówczas 206,1 ha, w tym 200 ha ziem uprawnych i przynosił dochód gruntowy w wysokości 1044 talary. Niegdyś funkcjonowała tu kolejka wąskotorowa, rozebrana w 2. połowie XX w.Opis

Dworek późnoklasycystyczny. Budynek parterowy, wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, z mezzaninem, nakryty dwuspadowym dachem. Po bokach pięcioosiowego korpusu głównego dwie czteroosiowe, parterowe przybudówki. W osi środkowej fasady nieznaczny piętrowy ryzalit zwieńczony trójkątnie. Elewacje posiadają zachowany szczątkowo ładny detal architektoniczny: gzymsy, obramienia okien i przyczółki.

Park

Pozostałości parku z XIX w. Obecnie jest to niewielki obszar starodrzewu o powierzchni około 0,3 ha. Reszta założenia jest zdewastowana i są to głównie nieużytki.

Inne

Zabudowania gospodarcze.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Bartek Boski10 lat i 5 miesięcy temu
Dworek piękny lecz wymaga dużego wkładu pracy by doprowadzić budynek do stanu gdy nie był zdewastowany. Małe sprostowanie dworek należy do osoby prywatnej.
Marek Kujawa10 lat i 5 miesięcy temu
A co w takim razie stało się z mieszkańcami, którzy byli tu jeszcze w 2013 r.?