Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Jakubowice
2016, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura JakubowiceMiniatura JakubowiceMiniatura JakubowiceMiniatura JakubowiceMiniatura JakubowiceMiniatura JakubowiceMiniatura JakubowiceMiniatura JakubowiceMiniatura JakubowiceMiniatura JakubowiceMiniatura Jakubowice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Jakubowice
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekJoanna Kwoka

Jakubowice

Województwo:opolskie
Powiat:namysłowski
Gmina:Wilków
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Park:52/81

Stan obecny

W pałacu znajduje się obecnie Hotel Jakubus

Historia

Najstarsze stanowisko archeologiczne na terenie Jakubowic pochodzi z I-IV w. Są to znaleziska luźne. Badania archeologiczne prowadziła tu w końcu lat 70. ubiegłego wieku opolska WSP. Pierwsze nazwy źródłowe pochodzą z roku 1293 i miejscowość nazywała się wówczas Jacobisdorf, Jacobi villa - od imienia Jakuba. Wtedy to prawdopodobnie wieś była lokowana (założona).
Księga krajowa księstwa wrocławskiego z roku 1353 wymienia wieś Jakobsdorff, która posiadała 20 łanów. Z nich sołtys posiadał dwa łany, plebanus dwa, chłopi gospodarowali na szesnastu łanach czynszowych. Jakubowice były wsią feudalną i razem z Idzikowicami służyły cum dextrario. Cztery łany czynszowe były opuszczone i zwolnione od płacenia 1 i 1/2 grzywny. Wieś była więc mała licząca zaledwie 20 łanów, posiadała sołectwo i kościół. Według przywileju, który posiadał sołtys z Jakubowic, a potwierdzonego w roku 1356 do sołectwa należały dwa wolne łany, wolna od opłat karczma. Sołtys otrzymywał trzecią część wpływów z kar sądowych (tzw. trzeci fenig), posiadał ławę chlebową i mięsną, mógł prowadzić owczarnię na 200 owiec i był wolny od wszelkich służb na rzecz księcia za co płacił trzy grzywny rocznie.
Wieś pełniła powinności dla grodu w Namysłowie i płaciła z tego tytułu 6 1/2 wiadrunku i trzy małdraty zboża. We wsi znajdował się też młyn.
W roku 1355 wymieniony był w spisie dekanatu namysłowskiego kościół Jakubowicach. Dekanat mieścił się Wikowie.

Park

Park pałacowy z XIX w. o pow. 4 ha.
Informacje pochodzą z książki / Parki i Ogrody Zabytkowe w Polsce - Stan 1991 rok /

Inne

Opis pochodzi ze strony, http://www.wilkow.pl/12/jakubowice.html, zamieścił Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.