Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Kamień Kmiecy
2011, zdjęcie Marcin Skowroński
Miniatura Kamień Kmiecy

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kamień Kmiecy
Zdjęcie Czesław Baranowski

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marcin SkowrońskiMarek Kujawa

Kamień Kmiecy

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:lipnowski
Gmina:Tłuchowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania

Historia

Dwór z 4. ćwierci XIX w.
W XIII w. właścicielem tych ziem był Konrad Mazowiecki, który nadał ziemię dobrzyńską synowi Bolesławowi. Później właścicielami byli potomkowie Bolesława a następnie Władysław Łokietek, toczący o te ziemie nieustanną wojnę z Zakonem Krzyżackim. Należały one na przemian do Polski i Krzyżaków aż do ugody w Raciążku w 1404 r. W XVII w. wieś została spustoszona przez Szwedów a w 1793 r. znalazła się pod zaborem pruskim. W 1865 r. Kamień Kmiecy zakupił Hipolit Dunin-Wąsowicz herbu Łabędź (1806-1876), syn Józefa, żonaty z Marianną Czarnomską z Tłuchowa. Majątek ten w skład którego wchodził Jasień i kilka innych wsi należał do największych w ziemi dobrzyńskiej. Po śmierci Hipolita dobra te zostały podzielone pomiędzy synów: Tomasza, Hipolita i Mariana. Łączny obszar majątku (wraz z Jasieniem) liczył wówczas ponad 2100 mórg. Jego właściciel, Hipolit (2) ożenił się z Bronisławą Mrozińską, z którą miał dwóch synów: Wacława i Hipolita oraz córki: Bronisławę i Wandę. Wacław w 1906 r. otrzymał Kamień Kmiecy, którego wartość oszacowano na 60 tys. rubli, Hipolit (3) zaś otrzymał Jasień. W 1910 r. Wacław ożenił się z Natalią Sariusz-Tarnowską herbu Jelita. Mieli dwie córki: Irenę (1908-1943) i Marię (1921-1998). Maria wyszła w 1940 r. za Jerzego Święcickiego herbu Jastrzębiec pozostawiając liczne potomstwo. Po 2 wojnie światowej i nacjonalizacji majątku w budynku dworu urządzono mieszkania. Obecnie zamieszkuje go kilka rodzin. Dawni właściciele prawdopodobnie nie ubiegają się o zwrot majątku. Najmłodszy potomek Święcickich ma obecnie 23 lata.
Źródła:
Wikipedia;
Wielka Genealogia Minakowskiego;
Genealogia Ziemiaństwa Ziemi Dobrzyńskiej, Piotr Gałkowski.

Opis

Dwór późnoklasycystyczny. Budynek fasadą zwrócony jest na zachód. Wzniesiony na planie prostokąta w dłuższej osi północ-południe. Murowany z cegły i otynkowany, podpiwniczony, nakryty czterospadowym dachem. W siedmioosiowej fasadzie znajduje się trójosiowy, piętrowy ryzalit zwieńczony niewielkim trójkątnym frontonem. Wejście poprzedzają schody oraz skromny portyk składający się z dwóch filarów dźwigających niewielki taras na wysokości piętra. Elewacja posiada ładny detal architektoniczny: boniowane naroża, gzymsy, obramienia okien, lizeny i ozdobne przyczółki nad oknami piętra. Od strony południowej dobudowana jest, być może późniejsza, parterowa przybudówka.

Park

Park krajobrazowy z końca XIX w. o pow. ok. 1,1 ha. Częściowo wykarczowany. Zachowany cenny starodrzew zgrupowany jest na wzniesieniu wokół dworu a wnętrze parku jest czyste i zadbane przez mieszkańców. Założenie znajduje się na malowniczym i zróżnicowanym terenie Pojezierza Dobrzyńskiego.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Anna Aleksandra Ponickarok i 6 miesięcy temu
Uważam iż warto jest się ubiegać o to co jest nam należne.
Gdybym miała taką szansę aby odzyskać rodzinne pałace i dworki, napewno bym o nie walczyła bym mogła dzielić tą historię z innymi i przekazywać ją dalej.
Walczmy o swoje dziedzictwo,,,to co należy do nas powinno zostać przy nas????
Quetzalcoatl Ehecatlrok i 6 miesięcy temu
Właśnie! Ma Pani rację.
Anna Aleksandra Ponickarok i 6 miesięcy temu
Wszystko dobre co na złość komunistom(ha ha)
Quetzalcoatl Ehecatlrok i 6 miesięcy temu
Dokładnie, komuniści robili wszystko, aby zatrzeć ślad po dworkach, pałacach. I w zasadzie niestety, ale udało im się to. Zatem, trzeba reagować na wszelkie metody walki z Polskością. Każdy prawdziwy Polak nigdy nie odpuści i będzie walczył do samego końca, aż w końcu pozbędziemy się szkodzących, przyjedzie na nich czas. PS Natomiast młodemu Panu spadkobiercy, życzę, aby walczył o swoje, o to co prawnie mu przysługuje. Polakowi zwyczajem jest, aby czcić to co Polskie, a zwyczaj to prawo. PPS Kiedyś prawdziwi Polacy przejmą władzę w kraju, nie mieszańcy i prawnie oddadzą spadkobiercą majątki, które ich przodkom odebrano.
Anna Aleksandra Ponickarok i 6 miesięcy temu
Najbardziej w świecie to nie znoszę komunistów nazistów i sowietów.
Czuję że to przez nich wszystko nam odebrano.
Cieszę się przynajmniej z tego co mam i nawołuje aby nie poddawać się bo komunizm był po to aby nas zniszczyć a my jesteśmy po to aby to zmienić i odzyskać to com należne i to co nam skradziono.
Quetzalcoatl Ehecatlrok i 6 miesięcy temu
Popieram! Do tego banderowcy, volksdeutsche i spod znaku Dawida, którzy ukrywają się pod polskimi nazwiskami udając Polaków. (nie obgaduje się, mówi się jak jest) Ale my wiemy, następne pokolenie jest już tak świadome i dojrzałe, że nadszedł czas na poważne zmiany. Poprzednie pokolenia mają: nas, jesteśmy dla nich jak dłonie, którymi mogą uczynić to czego już nie mogli, czyli nieustannie budować swoją wewnętrzną wartość. Mamy wobec Nich dług wdzięczności i istnienia. I zostanie spłacony, aby honoru stało się zadość. Niezależnie kto co posiada, z jakiej jest rodziny- musi wiedzieć, że rodowe sprawy to świętość. Szlachcic był równy Królowi. Ale każdy może wypracować sobie wewnętrzną szlachetność.