Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Lulin

Województwo:wielkopolskie
Powiat:grodziski (wielkopolski)
Gmina:Grodzisk Wielkopolski
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Prawdopodobnie własność prywatna.

Historia

Dwór z k. XIX w.
W dawnych wiekach wieś (a konkretnie osada) Lulin nie istniała. Folwark założono dopiero pod koniec XIX w., wówczas także wybudowano dla zarządców niewielki dwór oraz założono park. Zakładamy, że gdyby folwark powstał wcześniej, zapewne zostałby zewidencjonowany przez autorów „Słownika Geograficznego...”. Od strony zachodniej wzniesiono zabudowania otaczające niewielkie podwórze folwarczne. Folwark wchodził w skład dóbr Małe Ptaszkowo, których właścicielką w 1926 r. była Franciszka Żółtowska h. Ogończyk, wdowa po Edwardzie, zmarłym w Warszawie 6 kwietnia 1931 r. Niestety miejscowość była tak niewielka, że nie znalazła się w żadnej z popularnych ksiąg adresowych okresu międzywojennego. Trudno się dziwić, gdyż na mapach archiwalnych nawet nie posiada własnej nazwy. W okresie przed wojną folwark nadal określany był jako „zu Klein Ptaszkowo” natomiast część wiejska nosiła nazwę Młyniewo. Po 2. wojnie światowej utworzono tu Państwowe Gospodarstwo Rolne, zlikwidowane ustawowo na pocz. lat 90. XX w.
Źródła:
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902;
Teki Dworzaczka (Regesty, Monografie) Biblioteki Kórnickiej P.A.N.;
Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl);
Księga Adresowa Gosp. Rolnych Woj. Poznańskiego, 1926;
Księga Adresowa Polski, 1930;
Mapster:
5950 @ Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wschodnia (Ostdeutschland) /1870 - 1945/
- plik mapy: 3764_Gratz_1911.jpg
Geoportal.
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, w dłuższej osi W/NW-E/SE, fasadą zwrócony na N/NE. W fasadzie ryzalit zwieńczony trójkątnym frontonem. Od strony wschodniej dostawiona prostopadle przybudówka. Całość nakryta dachami dwuspadowymi, krytymi dachówką. Od zachodu druga przybudówka, niższa od całości, parterowa, nakryta płaskim dachem.

Park

Park dworski z k. XIX w. o pow. 1,15 ha. Park zachowany w dawnych granicach, zajmujący działki ewid. nr ...198/2 o pow. 0,8599 ha oraz dz. nr ...198/1 (z dworem) o pow. 0,2936 ha (Geoportal, 23.03.2018 r.).

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.