Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Jaworowo
Zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura JaworowoMiniatura Jaworowo

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.5731, 18.1159

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Jaworowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:mogileński
Gmina:Strzelno
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Budynek zamieszkały.

Historia

Dwór z końca XIX w.
W XIX w. Jaworowo było siedzibą leśnictwa i grunty tutejsze należały do ówczesnego Nadleśnictwa Strzeleńskiego z siedzibą w Miradzu. W 1818 r. leśniczówka Jaworowo składała się domu mieszkalnego, który zamieszkiwało 16 osób wyznania katolickiego. W 2 poł. XIX w., kiedy wprowadzano niemieckie nazwy dla niektórych miejscowości, Leśnictwo Jaworowo nazwane zostało Nordbrück ? późniejszy Przedbórz. Znajdowały się tam wówczas 4 domy zamieszkałe przez 7 mieszkańców - leśniczego i pracowników leśnictwa Nordbrück. Pod koniec XIX w., przy drodze do Strzelna, na wysokości lasu zwanego Amerykan, powstały nowe zabudowania folwarku, który przyjął nazwę Jaworowo. Wybudowano dwór i zabudowania gospodarcze oraz założono skromny park przydworski. Majątek Jaworowo należał do rodziny Mrówczyńskich. Natomiast w samej wsi był drugi folwark, który znajdował się w posiadaniu rodziny Owczarzaków.
Ciekawostką jest tu wiatrak z 1803 r., który stoi do dzisiaj. Jego wykonawcą był cieśla ze Strzelna, Jan Gotlib Ginder i czynny był jeszcze w latach siedemdziesiątych XX w. Najprawdopodobniej stanął on na miejscu poprzednich młynów - wiatraków, z których pierwszy wybudowany został w 1471 r. i funkcjonował, jak wykazuje "Lustracja poradlnego..." Jerzego Sieńkowskiego, w 1489 r.

Opis

Budynek parterowy, murowany z cegły na piwnicach i podmurówce z kamienia, z dwuspadowym dachem.

Park

Po parku, który powstał prawdopodobnie wraz założeniem, pozostało niewielkie skupisko starych drzew, w tym kilka o wymiarach zbliżonych do pomnikowych.

Inne

Zabudowania gospodarcze z XIX w.
Wiatrak drewniany z pocz. XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.