Skatalogowanych zabytków: 11236
Zarejestruj się
Miniatura Jasień
2011, zdjęcie Marcin Skowroński
Miniatura Jasień

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.7498, 19.4025

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marcin SkowrońskiCzesław Baranowski

Jasień

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:lipnowski
Gmina:Tłuchowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność gminy

Historia

Pod koniec XV w. majątek rycerski należał do Jana z Jasienia. W drugiej połowie XVI w. majątek był rozdrobniony pomiędzy jedenastu właścicieli. W 1673 r. Jasień posiadał już tylko dwóch właścicieli: Walentego i Wojciecha Jasieńskich. W drugiej połowie XVIII w. majątek był własnością Józefa Charchowskiego. Od jego spadkobierców w 1832 roku dobra wykupił biskup pomocniczy płocki, Konstanty Plejewski. Po jego śmierci w 1838 roku majątek odziedziczył jego siostrzeniec Hipolit Dunin-Wąsowicz (1806-1876). W stosunkowo niedługim czasie staje się on posiadaczem największego w okolicy majątku obejmującego kilka okolicznych wsi.
W roku 1876 wskutek działów rodzinnych wieś przejął syn Hipolit(?-1917). To on pod koniec XIX wieku rozpoczął budowę dworu, którą ukończył w roku 1905. Założył wówczas także park dworski. W 1907 przekazał Jasień synowi Hipolitowi(1874-1943). Ten z kolei w 1939 przekazuje wieś swojemu synowi Tadeuszowi(1915-1954). Po wojnie dwór przeznaczono na szkołę, która mieściła się w nim do roku 2004. Obecnie budynek pozostaje własnością gminy, jest wykorzystywany przez Ochotniczą Straż Pożarną, Radę Sołecką, a część pomieszczeń przeznaczono na mieszkania komunalne.

Opis

Dwór jest budowlą murowaną, podpiwniczoną, przykrytą dachem naczółkowym. Dom w części środkowej dwupiętrowy, od frontu zwieńczony charakterystycznym naczółkiem, boniowany na narożach. Z boku posiada niewielką dobudówkę z bocznym wejściem, osłoniętym daszkiem opartym na czworobocznym filarze.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego z końca XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.