Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Jastrzębnik
Zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura JastrzębnikMiniatura JastrzębnikMiniatura JastrzębnikMiniatura JastrzębnikMiniatura JastrzębnikMiniatura JastrzębnikMiniatura JastrzębnikMiniatura JastrzębnikMiniatura JastrzębnikMiniatura Jastrzębnik

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Ewa WolniewiczMarek KujawaBogdan AdlerJoanna Kwoka

Jastrzębnik

Steinberg

Województwo:dolnośląskie
Powiat:złotoryjski
Gmina:Pielgrzymka
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Po 2WŚ użytkowany jako PGR do 1990r. Do dziś zamieszkane oficyny , budynki gospodarskie w minimalnym stopniu użytkowane - w znaczącym "zużyte" . Pożar w 1998r. dokończył żywota pałacu - obecnie w stanie ruiny czeka wpisany do Wykazu Zabytków Ruchomych wraz z innymi elementami zespołu dworskiego na rycerza na białym koniu ....

Historia

Dwór
Pierwsza wzmianka o wsi pojawiła się w 1399 r. Niestety nie znamy czasu budowy, ani budowniczych wznoszącego się we wsi dworu. Po 2. wojnie światowej na terenie folwarku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, zlikwidowane w latach 90. XX w. Od tego momentu budynek popada w ruinę.
Źródła:
http://dolny-slask.org.pl/4951243,Jastrzebnik,Palac_Jastrzebnik.html
Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej Wratislaviae Amici.

Opis

Obiekt znajduje się w oddaleniu od drogi, za budynkami mieszkalnymi, na terenie prywatnym. Za budynkiem dworu znajduje się rów z wodą. Zabudowania gospodarcze znajdują się po bokach pałacu. Budynek jest piętrowy, 9-osiowy, akcentowany wystawką zwieńczoną trójkątnie.

Park

Pozostałości parku o pow. 0,5 ha przylegające do ruin dworu od zachodu. Układ przestrzenny założenia dworskiego pomimo niekorzystnych zmian jest zachowany.

Inne

Zabudowania gospodarcze.

Obiekty nie znajdują się w Rejestrze Zabytków ...
Wpisane są do Wykazu Zabytków Ruchomych ...

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.