Skatalogowanych zabytków: 11246
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.7969, 16.5523

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerMaciej Adamek

Grodziszcze

Graeditz

Województwo:dolnośląskie
Powiat:świdnicki (dolnośląski)
Gmina:Świdnica (wiejska)
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 750/WŁ z 8.11.1980

Stan obecny

Pozostałości.

Historia

Do dziś po zamku pozostały tylko ruiny położone wśród łąk nad rzeką Piławą. Założenie powstało pod koniec XIII wieku. Wcześniej w tym miejscu istniał gród znany jako Gramolin, wymieniony w bulli papieskiej w 1155 roku. Nie posiadamy rozbudowanej wiedzy na temat czasu budowy oraz rozplanowania zamku. Prawdopodobnie warownia pełniła funkcję ?zamku przejściowego? to znaczy punktu o funkcji militarnej będącego jednocześnie ogniwem pomiędzy grodem a murowanym zamkiem. Założenie składało się z dwóch członów rozdzielonych od siebie głęboką fosą. Mury zamku sięgały 7 m. Założenie wyposażone było w rozległe przedzamcze. Całość posadowiona na planie o klinowatym kształcie, otoczona była wałem ziemnym. W okresie późniejszym zamek uległ przebudowie. W jej wyniku powstały dwa czworoboczne założenia, pełniące funkcję głównego członu średniowiecznej fortalicji.

Park

Park pałacowy, XVIII, k. XIX w.

Inne

Obiekt nie jest wymieniany ani w Rejestrze Zabytków ani w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Maciej Adamek4 miesiące temu
Zdjęcie nie przedstawia danego obiektu.
Marek Kujawa4 miesiące temu
Byłoby super, jakbyś dodał właściwe. Jednak trzeba by też wyjaśnić, co w takim razie przedstawia fotka ze strony "zabytki dolnego Śląska"?
Maciej Adamek4 miesiące temu
Marku, wiesz, że jak mam to wrzucam - więc pewnie trza tam pojechać ;). A zdjęcie pochodzi z innego Grodziszcza - http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/853/Grodziszcze/
Marek Kujawa4 miesiące temu
Dzięki za info i pozdrawiam!
Maciej Adamek4 miesiące temu
Teraz mamy inną nieścisłość. Podstrona poświęcona jest zamkowi, natomiast zdjęcia są pałacu. Są to dwa odrębne obiekty. Dobrze byłoby stworzyć podstronę dla pałacu.
Maciej Adamek4 miesiące temu
Jak najbardziej, na podstronie Grodziszcza gm. Pieszyce http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/103/Grodziszcze/ są właściwe współrzędne, gdzie znajdują się relikty zamku.
Maciej Adamek4 miesiące temu
z tym, że to podlega raczej pod miejscowość Dobrocinek