Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.45, 17.6086

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Komierówko

Komierowke

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:sępoleński
Gmina:Sępólno Krajeńskie
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania.

Historia

Dwór z 2. poł. XIX w.
Prawdopodobnie dopiero w XIX w., w dobrach Komierowo w ówczesnym powiecie złotowskim, utworzono folwark o nazwie Komierówko. W 1858 r. jego właścicielem był Tomasz Komierowski h. Pomian, ożeniony z Agatą Sikorską h. Cietrzew. Ich synem był Roman, ożeniony z Marią Kurnatowską h. Łodzia. W 1885 r. folwark liczył 1619 mórg, miał 4 domy z 80 m-cami i 13 innych budynków. Wieś należała do parafii Wałdowo; szkoła znajdowała się w Komierowie a poczta w Sępólnie. W 2. poł. XIX w. dla zarządców wybudowano obecny dwór w otoczeniu niewielkiego parku. Ostatnim przedwojennym właścicielem komierowskich dóbr był syn Romana Komierowskiego, również Tomasz (1885-1939), ur. w Komierowie, zmarły w Nieżychowie, pochowany w Komierowie. Ożeniony był z Różą hr. Zamoyską h. Jelita, z którą miał syna Andrzeja (1926-1994). Po 2. wojnie światowej dobra zabrał i rozparcelował Skarb Państwa Polskiego. Dwór w Komierówku przeznaczony został na cele mieszkaniowe.
Źródła:
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902
Wielka Genealogia Minakowskiego
Geoportal
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór piętrowy, nakryty łagodnym dachem dwuspadowym, krytym papą. Układ zespołu dworskiego jest względnie czytelny. Część rezydencjonalna od południa graniczy z typowym, prostokątnym podwórzem gospodarczym.

Park

Pozostałości parku o pow. 0,3 ha. Dość zróżnicowany starodrzew rośnie też na płn.-wschód od zespołu dworskiego. Na chwilę obecną stanowi on mieszany las o pow. ok. 40 ha (dz. ew. nr 041302_5.0005.61/2LP, Geoportal).

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.