Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Ignalin
Zdjęcie Arastwins 2012
Miniatura IgnalinMiniatura IgnalinMiniatura IgnalinMiniatura IgnalinMiniatura Ignalin

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Ignalin

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.4048, 19.0356

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej WójtowiczArleta Woźniak

Ignalin

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Chodecz
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Budynek mieszkalny. Mieszkania zostały wykupione przez lokatorów od Urzędu Gminy i Miasta w Chodczu. Niewłaściwe użytkowanie i brak remontów spowodowały częściową dewastację dworu.

Historia

Początki wsi Ignalin sięgają połowy XIX w. i związane są z osobą Ignacego Tadeusza Lipskiego. Folwark pozostał w rękach rodziny Lipskich do roku 1884, gdy został kupiony przez Stefana Wodzyńskiego a następnie Karola Wernera. Ten ostatni w latach 1925 ? 27 wybudował w Ignalinie dom dla swojego syna. Do końca II Wojny Światowej majątek należał do rodziny Wernerów. W roku 1945 dwór wraz z niewielką ilością ziemi został przejęty przez Gminną Spółdzielnię ?Samopomoc Chłopska? w Chodczu. Początkowo dwór zachował charakter mieszkalny. W roku 1963 dokonano przebudowy i przystosowania budynku na potrzeby szkoły podstawowej, która mieściła się tam przez kolejnych 20 lat. Po roku 1983 budynek odzyskał charakter mieszkalny ? mieszkania zostały wykupione na własność przez lokatorów.

Opis

Dwór w Ignalinie wybudowany został w latach 1925 ? 1927. Jest to parterowy budynek z użytkowym poddaszem, murowany, podpiwniczony, otynkowany. Dwór kryty jest dachem dwuspadowym z naczółkami, pokrytym dachówką ceramiczną z lukarną usytuowaną centralnie i parą wolich oczu w połaci zachodniej. Elewacja frontowa siedmioosiowa, z jednoosiową przybudówką od strony północnej. Od frontu, w pięciu środkowych osiach znajduje się zadaszony taras. Nad tarasem, w dachu usytuowana jest duża lukarna, zwieńczona tympanonem, przykryta dachem dwuspadowym. Elewacja tylna jest pięcioosiowa, z jednoosiową przybudówką od północy. Elewacje boczne analogiczne ? dwuosiowe, szczyt obwiedziony szerokim gzymsem. Od strony północnej dodatkowo znajduje się przybudówka kryta dwuspadowym dachem. Wnętrza przebudowywane były dwukrotnie ? najpierw przystosowywane do potrzeb szkoły, później prywatnych lokatorów. Skutkowało to zamurowywaniem jednych przejść między pomieszczeniami, a wybijaniem innych, zamurowywaniem okien, zmianą przeznaczenia pomieszczeń. Historycznie wnętrze parteru było dwutraktowe o układzie amfiladowym. Również poddasz miało układ dwutraktowy z półtaktem korytarza pośrodku. Obecnie budynek jest w złym stanie ? tynki odpadają, mury są zawilgocone i zagrzybione.

Park

Drzewa ozdobne zachowały się częściowo ? szpaler przed zachodnią elewacją, wzdłuż drogi i przy wjeździe do dworu od strony zachodniej. Dawny układ podjazdu i alei nie przetrwał. Większą część dawnego założenia parkowego zajmują teraz łąki i nieużytki.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.