Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Sarbia - Sarbia
Sarben (1939-45)
Miejscowość:Sarbia (Sarben (1939-45))
Województwo:wielkopolskie
Powiat:szamotulski
Gmina:Duszniki
Rodzaj obiektu:Dwór
Województwo:wielkopolskie
Powiat:szamotulski
Gmina:Duszniki
Rodzaj obiektu:Dwór
Rejestr zabytków
Park:1841/A/81Stan obecny
Dwór nie istnieje.Teren pod zarządem ANR albo J.S.T.
Historia
Dwór z XIX w.Sarbia to wieś położona nad rzeczką Mogilnicą, oddalona o 32 km na zachód od centrum miasta Poznania i 9 km na północ od Buku. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1394 r., kiedy to Świętosław z S. toczył spór z Szymonem Grzebienickim o 6 grzywien i 8 skojców. Wieś należała częściowo do dziedziców pobliskiego Dokowa Suchego, a konkretnie Jana Dokowskiego w latach 1409-14. Ten po zamieszkaniu w Sarbii, wg tradycji nazwał się Sarbskim. Plejadę Dokowskich na pocz. XV w. uzupełniają Florian, Wilk, Gerward i Grzymek - bracia Jana. W poł. stulecia pojawia się kolejny Jan, który wraz z bratem Piotrem czynią to, co zwykła czynić staropolska szlachta - dają i sprzedają dobra, kłócą się z sąsiadami i toczą z nimi liczne procesy oraz zapisują spore posagi swoim przyszłym żonom. Sporo takich informacji o Sarbii znajdą Państwo w Słowniku Historyczno-Geograficznym PAN, my zaś ograniczymy się do stwierdzenia, że Sarbscy mieszkali w Sarbii do pocz. XVII w. W międzyczasie, ok. 1500 roku wybudowali we wsi pierwotny dwór oraz dwie karczmy. W 1508 r. wieś miała 7 łanów, a trzy lata później także 4 zagrodników. Karczmy płaciły po 6 groszy poboru rocznie. Mowa jest także o sołectwie, które miało wprawdzie 2 łany puste, ale ok. 1510 r. uprawiał je dziedzic. Co do dziesięcin, to płacono je biskupom poznańskim, zaś meszne dawano plebanowi w Ceradzu Kościelnym. W 2. poł. XVI w. było podobnie - wiardunki dziesięciny (po 1 wiardunku z 7 łanów) szły do klucza dóbr biskupów poznańskich w Buku. W 1580 r. Jan Sarbski posiadał 1 łan, 1 zagrodnika i komornika, a Urszula Sarbska 2 łany osiadłe, 3 zagrodników i 1 osadnika.
Koniec epoki Sarbskich rozpoczął się od sprzedaży ziemi we wsi przez braci: Jana, Macieja i Jakuba S. - synów Jana - którzy w 1599 r. sprzedali swoje części Jerzemu Wargowskiemu (sive Turkowskiemu). To samo uczynili pozostali bracia, czyli Andrzej, Stanisław i Piotr Sarbscy. Wargowski wyderkował ziemie Wawrzyńcowi Skórzewskiemu, a być może część sprzedał, gdyż w latach 1611-12 w zapiskach pojawiają się nowe nazwiska właścicieli - Jan i Maciej Czaccy, po których odziedziczył Krzysztof Czacki, ożeniony z Katarzyną Przyborowską. Czackich być może pomyliliśmy z inną Sarbią w pow. poznańskim albo też stanowili oni krótki epizod w dziejach wsi, gdyż w 1643 r. jej właścicielami byli Adam, Jan, Andrzej i Jerzy Kraśniccy. Ciż odziedziczyli S. po Annie Wargowskiej - córce w.w. Jerzego Wargowskiego s. Turkowskiego. Anna wyszła za Jana Gronowskiego i miała z nim córkę Zofię, ta zaś wyszła za Stanisława Kraśnickiego - ojca wspomnianych braci. W 1643 r. miał miejsce epizod, który szerzej opisujemy w historii Młodawska w naszym katalogu. Po tym wydarzeniu bracia postanowili sprzedać majątek, zaś nabywcą został rok później Wojciech Gzowski, syn Andrzeja.
Gzowscy przetrwali w Sarbii 2. wojnę szwedzką, czyli tzw. "potop", a w 1688 r. synowie Wojciecha: Kazimierz, Stanisław i Jakub G. sprzedali wieś Stefanowi Drozdowskiemu. Oprócz Sarbii był on w posiadaniu Sędzina i Sędzinka w pow. poznańskim. Po jego śmierci spadkobiercy sprzedali te dobra braciom Andrzejowi i Mikołajowi Nieżychowskim, synom Piotra i Katarzyny Drozdowskiej. Taż Katarzyna po śmierci Piotra wyszła ponownie za mąż, za Jana Cerekwickiego. W 1701 r. synowie zapisali jej dożywotnią rentę na wsiach dziedzicznych, t.j. Sarbii i obu Sędzinach. Byli oni posiadaczami aż kilkunastu różnych wsi, w tym odziedziczonych po zmarłym ojcu. W 1729 r. postanowili uporządkować sprawy majątkowe, zaś w wyniku spisanego kontraktu działowego, właścicielem S. został Andrzej Nieżychowski. Ten ożeniony był z Ludwiką Gurowską, z którą mieli syna Ignacego. Ignacy w latach 1744-46 sprzedał majątek Ludwikowi Chłapowskiemu, sędziemu ziemskiemu poznańskiemu, za kwotę 130 tys. złp. Żoną zacnego sędziego była Anna Lipska h. Grabie, a ich potomkiem który odziedziczył S. - Stanisław Chłapowski (1720-1780), kasztelan międzyrzecki.
Stanisław Chłapowski, w 1750 r. w Dobrojewie ożenił się z Teresą Kwilecką h. Byliny, z którą mieli troje dzieci, w tym syna Józefa (1756-1826), ożenionego z Teresą Moszczeńską h. Nałęcz, a następnie z Marią Bogucką h. Krzywda. Jednak to nie dzieci Stanisława odziedziczyły Sarbię, lecz jego bratanica - Katarzyna Chłapowska, która wyszła za Wincentego Prusimskiego h. Nałęcz. Ciż mieli troje dzieci, w tym syna Maksymiliana, ożenionego z Teresą Brodnicką h. Łodzia. W Sarbii rodziły się dzieci Maksymiliana i Teresy: Klaudyna (1830), Franciszek Witold (1837), Henryk (1839), Klaudyna Franciszka (1841), Emilia Dodorta (1842) oraz Weronika Aleksandra (1843). Większość tych dzieci umarła i nie osiągnęła pełnoletniości. Związki małżeńskie zawarli tylko Klaudyna i Henryk. Ok. 1870 r. Henryk ożenił się z Julią Goetzendorf-Grabowską z Grabowa h. Zbiświcz. Siedem lat później urodziła się ich córka Helena Maria Julia, która później wyszła za Tadeusza Bogdańskiego h. Prus (III). Henryk Prusimski zmarł dnia 3 sierpnia 1882 r. i pochowany został w Ceradzu Kościelnym.
W 1888 r. Sarbia stanowiła majętność w pow. szamotulskim, z gruntami o rozległości 342 ha, w tym 279 ha ziemi uprawnej, 23 ha łąk i 6 ha lasu. We wsi znajdowało się 10 domów ze 159 m-cami, w tym 154 katolików i 5 protestantów. Po śmierci męża Julia Prusimska postanowiła sprzedać majątek w ręce niemieckie, przeciwko czemu protestował opiekun małoletnich Prusimskich - niejaki Żeroński z Brzozy. Do sprzedaży jednak doszło, lecz nie znamy nazwiska kolejnego właściciela tejże wsi. W 1926 r. znajdowała się w rękach Piotra Stasiaka, a dobra obejmowały 339 ha, w tym 300 ha ziemi uprawnej, 17 ha łąk i pastwisk, 2 ha lasu i 20 ha nieużytków. W celu wyliczenia podatku gruntowego, do urzędu skarbowego wykazywano kwotę 1403 talary tzw. czystego dochodu. W 1930 r. wieś miała 249 m-ców, był tu także wiatrak należący do Niemca - Reimanna. W latach 1939-45 wieś nosiła nazwę Sarben. Po 2. wojnie światowej dawne dobra zabrał i rozparcelował Skarb Państwa Polskiego.
Źródła:
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902;
Teki Dworzaczka (Monografie, Regesty) Biblioteki Kórnickiej P.A.N.;
Słownik Historyczno-Geograficzny Ziem Polskich w Średniowieczu, Instytut Historyczny P.A.N.;
Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl);
Księga Adresowa Gosp. Rolnych Woj. Poznańskiego, 1926;
Księga Adresowa Polski..., 1930;
Geoportal;
Mapster:
5588 @ Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wschodnia (Ostdeutschland) /1870 - 1945/
- plik mapy: 3564_Duschnik_1940.jpg
11780460 @ Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wschodnia (Ostdeutschland) /1870 - 1945/
- plik mapy: 3564_Duschnik_IX.1944_UW.jpg
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.oczywiscie znam ta wioske b . dobrze .
Karol Barsolis Turysta Kulturowy