Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się

Bierutów - Zamek

Bernstadt

Województwo:dolnośląskie
Powiat:oleśnicki
Gmina:Bierutów
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, XIV, XVII, XIX w.
Obiekt:zamek, nr rej.: 976 z 15.06.1963

Historia

Zamek położony w północno wschodniej części miasta, w pobliżu bramy Namysłowskiej. Do dziś z całego założenia zamkowego zachowały się dom południowy, wieża oraz brama. Założenie powstało najprawdopodobniej równocześnie z miastem lokowanym przez Henryka III wrocławskiego w 1266 roku. Zamek zyskał murowaną postać dopiero w I połowie XIV wieku.
Założenie o prostokątnym planie z domem mieszkalnym zlokalizowanym od strony wschodniej i dostawioną do niego od północy czworoboczną w planie wieżą. W XVI wieku średniowieczny w charakterze zamek został przebudowany przez Henryka II z rodu Podiebradów na modłę późnorenesansową. Podobna przebudowa miała miejsce po 1603 roku, kiedy to zamek został strawiony przez pożar.
Z tych lat najprawdopodobniej pochodzą krużganki. Ostateczna rozbudowa nastąpiła w roku 1680, podczas której zamek zyskał formę dwuskrzydłowego założenia, składającego się z dwóch domów mieszkalnych dostawionych do siebie prostopadle. Na wiek XVIII przypada władanie zamkiem przez książąt wirtemberskich, do końca wieku XIX zamek należy do książąt brunszwicko- luneburskich. W roku 1899 stary dom gotycki zostaje rozebrany. Zachowała się stara wieża podwyższona, otynkowana i nakryta barokowym hełmem w roku 1622.

Inne

Wieża, nr rej.: 1172 z 2.11.1964
Mury obronne, 1 poł.XIV-XV w., nr rej.: 977 z 15.06.1963

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.