Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Bagieniec
2013, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Bagieniec Miniatura Bagieniec Miniatura Bagieniec

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Bagieniec
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerJoanna KwokaGREGORIUS ...

Bagieniec

Teichenau

Województwo:dolnośląskie
Powiat:świdnicki (dolnośląski)
Gmina:Jaworzyna Śląska
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVI-XX w., nr rej.: 774/WŁ z 8.11.1980
Obiekt:dwór (na wyspie), nr rej.: 1670 z 12.05.1966

Historia

Pałac zbudowany na miejscu dworu z 2. poł. XVI w. (pozostałości są widoczna w jednej z piwnic). - W 1872 roku wrócił w posiadanie baronów von Zedlitz und Lepie i pozostał w ich rękach do 1945 roku.

Opis

Budynek mieści się w centrum wsi, na wyspie otoczonej stawami i groblami, które stanowią pozostałości dawnej fosy. Zbudowany jest na planie prostokąta, trójkondygnacjowy, podpiwniczony, murowany z cegły z niewielkim dodatkiem kamienia. Jest nakryty dachem czterospadowym z wieżyczkami, z zegarem w jednej z nich. W południowej elewacji, niegdyś siedmioosiowej, zachował się XIX-wieczny kamienny portal zwieńczony łukiem eliptycznym. W nadprożu umieszczono napis - \"jeśli siedzisz dobrze, to siedź mocno; stara siedziba - ta jest Nad napisem - kartusz herbowy. Elewacje o wertykalnym podziale gzymsowym. Kilka pomieszczeń parteru sklepionych jest kolebkowo. Kolumny z motywem roślinnym. Do elewacji zachodniej przylega podpiwniczony taras.

Park

Park o powierzchni 4 ha, z czego prawie 3 ha stanowią stawy.

Inne

Skarpa wyspy jest wzmocniona wysokim kamiennym murem. Na wyspę można dostać się od strony południowej przez kamienny most odremontowany w 1997 roku, i bramę wjazdową; dawniej był tu most zwodzony.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata i 6 miesięcy temu
W tym roku Bagieniec wciaz bez zmian...i nadal "obleczony" w to samo rusztowanie, ktore "Stanczyk" sfotografowal juz 7 lat temu i zadnego widocznego sladu aktywnosci czy prac remontowych. Stojac na wspomnianym mostku przed trzymetrowa zamknieta na kilka klodek brama mozna tylko glowa pokiwac...a szkoda - bardzo chcialbym tam wejsc...