Skatalogowanych zabytków: 11431
Zarejestruj się
Miniatura Głogówiec
zdjęcie Marek Kujawa 2010
Miniatura GłogówiecMiniatura GłogówiecMiniatura GłogówiecMiniatura GłogówiecMiniatura GłogówiecMiniatura GłogówiecMiniatura GłogówiecMiniatura GłogówiecMiniatura GłogówiecMiniatura GłogówiecMiniatura GłogówiecMiniatura GłogówiecMiniatura GłogówiecMiniatura GłogówiecMiniatura GłogówiecMiniatura GłogówiecMiniatura GłogówiecMiniatura Głogówiec

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawarobert rydwelskiAndrzej KwasikAnna Aleksandra Ponicka

Głogówiec

Glogau (1939-45)

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Janikowo
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, 2 poł. XIX, 1924 r., nr rej.: 135/A z 15.06.1985

Stan obecny

Własność Agencji Rynku Rolnego

Historia

Pałac z pocz. XX w.
Głogówiec to stara wieś, malowniczo położona na zachodnim brzegu Jeziora Pakoskiego, w odległości 13 km na płd. od Pakości. Pierwsza wzmianka o G. pochodzi z 1337 r. kiedy to jej właścicielami był ród Szarszów. W dokumencie z 1370 r. zapisana pod nazwą Glogovecz. W tamtych czasach była to wieś rycerska i należała do parafii w Strzelcach. W latach 1440-42 wzmiankowany był tu Grzymka de Głogowiec, który miał sprawę o 1/3 dóbr z Teodorykiem de Czarnotul. W XV w. właścicielem części Głogówca był Jakub Głogowiecki, po którym dziedziczyli Jan, Mikołaj i Świętosław „dziedzice de Bielino”. W 1510 r. sprzedali te części za 100 grzywien Wojciechowi Czarnotulskiemu ożenionemu z Jadwigą. Ci mieli synów: Walentego i Jana, którzy trzymali wieś do poł. XVI w. Walenty Czarnotulski w 1543 r. na części Głogówca i Czarnotula dał "oprawę" swojej żonie - Agnieszce Redeczkiej (Radeckiej?). W 1579 r. właścicielem Głogówca był ich syn - Jakub Czarnotulski. W 1631 r. części Głogówca, Kołodziejewa i Jankowa przejął w drodze spadku Jan Franciszek Wilczyński, syn Łukasza i Anny z Gądeckich, który następnie dał te wsie konwentowi karmelitów kcyńskich.
Nieznane są losy G. w czasach "potopu" szwedzkiego i późniejszego okresu wojennego zamętu, zarazy, wojny północnej, etc... Kolejnego właściciela G. znajdujemy w 1713 r.; był nim Antoni Przysiecki, ożeniony z Joanną Zagajewską, a następnie ich syn Aleksander. Ten wydzierżawiał dobra, m.in. Justynie Ulatowskiej. W 1793 r. właścicielem majątku był Wincenty Kosmowski, a w 1804 r. Norbert Zieliński wraz z Ignacym Sumińskim, jednakże około 1820 r. całość dóbr przejął Zieliński. Od 1835 r. właścicielem Głogówca był Ferdynand Nahse, ożeniony z Fryderyką z domu Schmeckel, następnie ich potomkowie. Za ich panowania powstał folwark Amalienhof (obecnie wieś Dębina) i większość budynków folwarcznych. Głogówiec, Ratowo i Amalienhof stanowiły okręg dominialny liczący (ok. 1885 r.) 2742 morgi gruntów.
W 1884 r. Bank Poznański wystawił majątek na tzw. "subhastę". Nabywcą Głogówca został kupiec z Poznania, Leopold Wrzesiński, za sumę 360 tys. marek. Kilka lat później dobra nabył Simon Ochlmann, ożeniony z Marie Schwerien (od 1899 r.), a następnie ich syn, Willy Ochlmann (od 1904 r.). W 1910 r. nastąpił podział dóbr należących do Głogówca – część pozostała w rękach poprzedniego właściciela, a część przejęła Komisja Kolonizacyjna. Po 1920 r. majątek stał się własnością Stefana Byszewskiego ożenionego z Marią z Buszczyńskich, w rękach których pozostawał do 1939 r. Za ich rządów zbudowano obecny pałac, wzniesiony w 1924 r. na miejscu poprzednich budynków z XVII i XVIII w. Majątek w 1926 r. miał 398 ha obszaru, a do oszacowania podatku gruntowego wykazywano 1469 talarów tzw. czystego dochodu.
W 1930 r. wieś liczyła 166 mieszkańców. W latach 1939-1945 znajdowała się pod zarządem niemieckim i nosiła nazwę Glogau. Po 1946 r. dobra te przejął Skarb Państwa Polskiego. Pałac był remontowany w latach 1979-1980. Po rozwiązaniu PGR-ów pozostałości dawnego majątku stały się własnością AWRSP (obecnie ANR).
Jako ciekawostkę podamy, że w oddalonej o 2 kilometry na zachód Dębinie (fw. Amalienhoff) zachował się dom, który z definicji można by uznać za dworek, gdyż mieszkali tam zarządcy folwarku. Otoczony jest niewielkim parkiem o pow. 1,3 ha i obecnie jest domem mieszkalnym.
Opracowanie własne na podst. dostępnych źródeł w Internecie i badań terenowych.
Wszystkie prawa zastrzeżone!



Opis

Pałac neoklasycystyczny. Budynek piętrowy, fasadą skierowany na zachód, wzniesiony na nieregularnym planie, z późniejszą przybudówką od strony wschodniej. Posiada architekturę rzadko spotykaną na terenach Kujaw, z oryginalnym, półokrągłym portykiem kolumnowym wielkiego porządku.
Elewację ogrodową akcentuje półkolisty ganek, z którego rozciąga się widok w kierunku Jeziora Pakoskiego. W południowym szczycie znajduje się trójkondygnacyjna wieża z tarasem widokowym. Od strony ogrodu w piwnicach i przyziemiu zachowane są fragmenty wcześniejszych budowli. Zachowany jest tu oryginalny układ wnętrz, a także oryginalna stolarka okienna, drzwi, schody, etc.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. o pow. 3,92 ha. Drzewostan reprezentowany jest przez ponad 20 gatunków drzew i krzewów. Przed pałacem znajduje się podjazd z owalnym trawnikiem, zdobionym rzędem wierzb białych odmiany zwisłej, lipami drobnolistnymi, klonem srebrzystym oraz strzelistym świerkiem kłującym. Największe zgrupowanie starodrzewu znajduje się we wschodniej części parku, gdzie teren łagodnie opada w stronę Jeziora Pakoskiego. Rośnie tu klon zwyczajny, kasztanowce białe, topola czarna oraz wiąz szypułkowy zwany limakiem. Wiele gatunków o rozmiarach zbliżonych do pomnikowych spotkamy także dookoła stawu z wysepką oraz przy zach. granicy założenia. W parku widać rękę dobrych gospodarzy; w części przylegającej do pałacu jest on czysty i zadbany.

Inne

Budynek gospodarczy, stodoły.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Anna Aleksandra Ponicka4 miesiące temu
Chciałabym nadesłać kilka zdjęć aktualnych tego pałacu
Wygląda na zamieszkały ale pozory mylą
Ale jest możliwe aby go obejść i podziwiać to co z niego pozostało

Marek Kujawa4 miesiące temu
Może to Pani zrobić samodzielnie po zalogowaniu albo przesłać na mój e-mail: admark2000@onet.pl