Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Głażewo
2017, zdjęcie Andrzej M

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaAndrzej M

Głażewo

Glasau

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:chełmiński
Gmina:Unisław
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna .

Historia

Dwór z XIX w.
Wieś wzmiankowana po raz pierwszy w 1405 r., w XV w. była własnością rycerską, a w XVI w. szlachecką. W źródłach występuje pod nazwami: Glasaw, Glazaw (1423-1424 r.), Glazewo (1570 r.). Od 1570 r. wieś była w posiadaniu rodziny Radziniewskich. Brak wzmianek o późniejszych właścicielach i losach folwarku, źródła na ten temat milczą. Dwór, który powstał około poł. XIX w. był prawdopodobnie domem któregoś z najbogatszych gospodarzy, istniał tu folwark o czym świadczą zachowane budynki gospodarcze. Po 2 wojnie św. został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego.

Opis

Dwór murowany z cegły, otynkowany. Parterowy z pięterkiem na poddaszu, na czterech piwnicach sklepionych kolebkowo. Prostokątny, dwutraktowy, z salonikiem na osi od ogrodu. Sufit w salonie z zachowaną dekoracją kasetonową. W trzech pokojach na sufitach rozety stiukowe. Częściowo zachowana stara stolarka drzwiowa. Dach naczółkowy kryty dachówką.

Park

Pozostałości parku z poł. XIX w. W drzewostanie występują typowe gatunki parkowych drzew. Park znajduje się pod ochroną prawną. We wsi znajdują się również pozostałości drugiego założenia.

Inne

Oficyna, mur. z 2 poł. XIX w.
Budynki gospodarcze, mur. z 2 poł. XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.