Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Dobrzęcino

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Dobrzęcino
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Dobrzęcino

Dubberzin

Województwo:pomorskie
Powiat:słupski
Gmina:Kobylnica
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór z XIX w.
W późnym średniowieczu wieś należała do rodziny von Kleist. W latach 1550-1640 połowa jej gruntów należała do von Belows. Na pocz. XVIII w. właścicielem został Adam Joachim hrabia von Podewils, od którego potomków dobra odkupił w 1765 r. Heinrich Joachim Reinhold von Krockow. W 1818 r. wieś miała 132 m-ców, w 1885 r. - 199, a w 1925 r. ich liczba wzrosła do 215. W 1851 r. majątek wszedł w posiadanie baronów Wolzogen i pozostawał w ich rękach do 1945 r. Dobra liczyły 580 ha. Majątek zajmował się głównie produkcją kartofli a także przemysłem mleczarskim i rybołóstwem - posiadał własne stawy rybne. Hodowano tu także konie, bydło i trzodę chlewną. Do majątku należała też cegielnia. Ostatnią przedwojenną właścicielką była baronowa Hedwig von Wolzogen z d. von Wersen. Gospodarstwo posiadało kuźnię, stelmacharnię, dwa traktory i energię elektryczną, doprowadzaną z pobliskiej elektrowni wodnej w Biesowicach. Po 1945 r. całość została przejęta przez Skarb Państwa Polskiego. Dwór został częściowo rozebrany w latach 70. XX w.
Źródła:
Wikipedia
Serwis internetowy Gminy Kobylnica

Opis

Dwór był budynkiem szachulcowym, prostokątnym, parterowym, z dostawioną w XX w. częścią piętrową. Pozostało po nim rozczłonkowane zachodnie skrzydło, w którym mieszczą się mieszkania. Obok wybudowano współczesny dom mieszkalny.

Park

Park z XIX w., niegdyś o pow. ok. 5 ha, obecnie ok. 2 ha, rozciągający się w kierunku południowym od dworu. Podwórze folwarczne znajduje się po drugiej stronie drogi przebiegającej przez wieś. Pomimo przebudowy budynków i licznych zmian, układ przestrzenny zespołu dworskiego jest zachowany.

Inne

- zabudowania folwarczne z pocz. XX w., w tym stajnia koni cugowych
- cmentarz rodowy von Krockow, 1841 r. Czytelne 2 groby: Christine Florentine Grafin von Krockow 1783 - 19.V.1850 i Carl Graf von Krockow - właściciel Dobrzęcina, Słonowic, Wrzącej, Zbyszewa 1769 - 1841.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.