Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jarosław Bochyński

Dziewanowo

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Drobin
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Nie istnieje.

Historia

W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego z 1881 mamy zapis : „Dziewanowo wieś i folwark powiat płocki, gmina Majki, parafja Drobin w 1827 roku miało 5 domów, 36 mieszkańców. W 1881 roku Dziewanowo wraz z Kowalewem liczy 175 mk, 20 osad, 27 morgów gruntów włościańskich. Obszar folwarku wynosi 414 mórg, w tym: gruntów ornych i ogrodów 240 mrg, łak 34, wody 2, pastwisk 6, lasu 123, nieużytków i placów 6mrg, budynków murowanych 1, drewnianych 3. Folwark ten w roku 1869 oddzielony został od dóbr Kowalewo”.
Dziewanowo przez długi czas było własnością rodziny Jabłońskich. Ostatnim właścicielem był Henryk Jabłoński (do 1938 roku?). W 1939 roku folwark przejmują Niemcy na cały okres II WŚ. W 1945 roku Dziewanowo przejmuje Fundusz Ziemi i przeprowadza parcelację, po której zostaje ośrodek obejmujący dwór, park , podwórze gospodarcze i 8ha ziemi ornej. Ośrodek ten od 1946 roku kolejno dzierżawią : Zofia Siwakowska (rozbiera ona budynki gospodarcze i buduje dom mieszkalny), Eugeniusz Chojnacki (2 lata) i Jadwiga Rakowska (1 rok). W 1981 roku następuje kolejne rozdrobnienie majątku : dawne podwórze gospodarcze kupuje Józef Trybarski a park i ziemie orną Tadeusz Zjadewicz.
Założenie dworsko-parkowe pochodzi z drugiej połowy XIX wieku i składało się z dworu, parku i zabudowań gospodarczych. W południowej części parku wybudowano na podmurówce z kamienia drewniany dwór (na planie wydłużonego prostokąta). Dwór ten został zniszczony w czasie działań wojennych w 1939 roku. Gospodarujący tu w latach 1939 – 45 Niemcy wybudowali tzw. II dwór przy południowej granicy założenia parkowego. Był on także drewniany. Został ostatecznie rozebrany w 1965 roku. (Jarosław Bochyński 2023)

Park

Założenie parkowe pochodzi nie później niż z połowy XIX wieku. Miało charakter krajobrazowy. Wjazd do parku i dworu był od strony północnej przez drewniana bramę i prowadził do dużego okrągłego trawnika przed elewacją frontową (droga okalała go). Droga wjazdowa obsadzona była grupami drzew liściastych z przewagą lip. Dwór otaczały grupy drzew liściastych różnych gatunków i krzewów ozdobnych. Wzdłuż elewacji dworu były rabaty kwiatowe. Od dworu biegły alejki w głąb parku i do podwórza gospodarczego. W części zachodniej parku był sad a w północnej warzywnik. Na granicach parku właściwego i sadu/warzywnika posadzono szpalery drzew. Granice parku obsadzone były w zasadzie drzewami liściastymi , tylko od zachodu posadzono szpaler świerków. W części południowo-wschodniej założenia był niewielki staw obsadzony topolami wierzbami. Podwórze gospodarcze otoczone było murem z kamienia z drewniana furtką. Zarówno z ogrodzenia jak i budynków gospodarczych dziś nie ma śladu. W latach 80 można jeszcze było zidentyfikować miejsce po starym dworze. W latach 90 pozostałość parku szacowano na 4 ha.(Jarosław Bochyński 2023).
Parki i Ogrody Zabytkowe w Polsce - Stan 1991 rok

Inne

Ewidencja Parku Zabytkowego w Dziewanowie 1986/86
Parki i Ogrody Zabytkowe w Polsce - Stan 1991 rok

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.