Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Czesław Baranowski

Dziankowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Lubień Kujawski
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór z 2 poł. XIX w.
Pozostałość to ruiny fundamentów podpiwniczenia. Pierwotna nazwa w/w miejscowości to Dzianków i pochodzi od dawnych właścicieli Dziankowskich h. Sokala i Kościesza . Według spisu poborowego z r. 1566 / Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego/ istniały dwie wsie : Dzianków Mały i Dzianków Duży .W/w wsie należały w XVI w. do kilku właścicieli, m.in. do: Dziankowskich ,Patrowskich,Raciborskich. W wieku XVIII w wyniku podziałów rodzinnych i sprzedaży powstały odrębne majątki tj. : Dzianków / obecna nazwa Dziankowo/ oraz Wola Dziankowska i Dziankówek ..
W roku 1827 majątek posiadał 465 mórg ziemi, budynków murowanych 5, drewnianych 9. Właścicielem do 1834 r był Walery Topolski, w tym czasie majątek posiadał dwór sztachetowy z kloaką, folwark,browar i gorzelnię, posiadłość w całości liczyła 17 włók cheł. Majątek w części należał do sukcesorów po Janie Dziankowskim .
W lutym 1835 r. w/w posiadłość została wystawiona na licytację . Następnymi właścicielami zostali Ruszkowscy herbu Pobóg . W 1889 Klemens Ruszkowski ,a po nim Feliks Ruszkowski do 1939 r. W czasie okupacji majątkiem zarządzał Niemiec. Reforma rolna z 1945 r doprowadziła do parcelacji w/ w majątku. Obecnie w miejscu dworu / z wykorzystaniem części fundamentów/ stoi nowy dom prywatnego właściciela.

Park

Park krajobrazowy z końca XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.