Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Dobieszewice
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura DobieszewiceMiniatura DobieszewiceMiniatura DobieszewiceMiniatura DobieszewiceMiniatura Dobieszewice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaAndrzej Kwasik

Dobieszewice

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Janikowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dwór zamieszkały. Własność UG. w Janikowie.

Historia

Dwór z 1 poł. XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z XV w. kiedy to wymieniany jest Maciej z Dobieszewic. W XVI w. wg ksiąg grodzkich z Gniezna istniał tu już dwór. W 1654 r. dobra te należały do Baltazara Dobieszewskiego, następnie do Macieja Dąbrowskiego, zaś w XVII i XVIII w. do Szeligów i Szerszów. W 1 poł. XIX w. został wybudowany obecny dwór, pod koniec wieku przebudowany. Należał do j. Westhala, następnie do Redmanna, Busera, J. Arndta i Heppnera. W 1927 r. właścicielem dóbr była Gmina Wiejska Dobieszewice. Po parcelacji właścicielem resztówki został Wacław Maciejewski (do 1939 r.).
Po wojnie majątek przejął Skarb Państwa, dwór był gruntownie remontowany w 1983 roku.

Opis

Dwór w stylu późnoklasycystycznym. Parterowy, nakryty dachem naczółkowym. Piętrowy ryzalit na osi zwieńczony trójkątnym frontonem. Od strony parku facjatka i murowany ganek, na który prowadziły schody ujęte niską balustradą.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. o pow. około 2,9ha. Malowniczo położony na stoku opadającym w stronę Jeziora Pakoskiego. Zachowała się pierwotna kompozycja parku. Układ drzew i dróg tworzy kameralne wnętrza z okazałymi lipami i jesionami wyniosłymi. Południową część parku wyznacza zwarty masyw starodrzewia z pomnikowymi klonami jaworami i topolami białymi. Oprócz tego, pojedynczo lub grupami rosną tu: topole czarne, robinie akacjowe, dęby szypułkowe, klony zwyczajne, wiązy szypułkowe, a z iglaków świerki pospolite i srebrzyste.
W parku zachowała się aleja lipowa i aleja dojazdowa, oraz stawy rybne w jego południowej części.

Inne

Zabudowania gospodarcze.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Joanna Pochocka11 lat i 5 miesięcy temu
Posiadam zdjęcia z lat 80tych oraz stanu obecnego. Jak mogę dołączyć je do opisu?
Zdzisław Wasiołka11 lat i 5 miesięcy temu
Joanno, pod nazwą obiektu Dobieszowice masz strzałkę z tekstem "zasugeruj zmiany". Klikasz na to i otwiera Ci się okno gdzie możesz dodać zdjęcia, zmienić teksty czy przypisać dokładnie obiekt do miejsca na mapie. Pamiętaj jednak o tym, że to administrator zadecyduje co z tego co dodałaś zostanie zamieszczone na stronie.