Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Dobiesławice
Zdjęcie Miecia Postołowska 2010
Miniatura DobiesławiceMiniatura DobiesławiceMiniatura DobiesławiceMiniatura DobiesławiceMiniatura DobiesławiceMiniatura DobiesławiceMiniatura DobiesławiceMiniatura DobiesławiceMiniatura DobiesławiceMiniatura DobiesławiceMiniatura DobiesławiceMiniatura DobiesławiceMiniatura Dobiesławice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mirosław WrzosMarek KujawaDark Castles FanAndrzej Kwasik

Dobiesławice

Dobieslawitz, Bertramsdorf (1939-45)

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Rojewo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z XIX w., nr rej.: 177/A z 15.06.1985

Stan obecny

Obiekt prywatny, dwór w ruinie.

Historia

Dwór z 4 ćw. XIX w.
W XV w. wieś znana jako Dobysławycze (1542 r.). Od poł. XVI w. należała do szlacheckiej rodziny Kaczkowskich. Następnymi właścicielami byli: Stanisław Biesiekierski (1838-1845 r.), Sumińscy (1846-1851 r.), Bronisław Gąsiorowski (do 1860 r.) a po nim dzierżawca Kaufmann i Helena Gąsiorowska. Była ona fundatorką wielu dzieł charytatywnych, m.in. szpitala ortopedycznego w Poznaniu. Na przełomie XIX/XX w. wybudowano tu dwór i założono park. Ostatnim właścicielem Dobiesławic i Mierogieniewic był major Władysław Mały. Od 1946 r. użytkownikiem stał się SKR Wierzchosławice, a po 1990 r. prywatny dzierżawca.

Opis

Dwór eklektyczny z przewagą elementów klasycyzujących. Elewację ogrodową zdobi ryzalit zwieńczony szczytem, oraz wgłębny portyk z dwiema kolumnami pseudojońskimi (wykonanymi z drewna). Wejście główne poprzedzają czterostopniowe schody, oraz ganek wsparty na czterech filarach, od góry zamknięty, z ażurową metalową balustradą.
Teren przed dworem jest zeszpecony przez ruiny budynków byłego SKR-u.

Park

Park z przełomu XIX/XX w. o pow. 6 ha. Obecnie dawne osie widokowe są całkowicie zarośnięte i nieczytelne. Wytyczały je aleje: lipowa i jesionowo - kasztanowa. Drzewostan reprezentują: jesiony wyniosłe, dęby szypułkowe, lipy drobnolistne oraz kasztanowce białe. Pozostał układ zbiorników wodnych oraz kanał otaczający wyspę na której rosną klony, wiązy i kasztanowce. Kanały obecnie są wyschnięte ze względu na niski poziom wody w stawie. Całość jest zaniedbana i mocno zarośnięta.

Inne

Spichlerz z XIX w.
Ruiny zabudowań gospodarczych z XIX / XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Mirosław Wrzos13 lat i 2 miesiące temu
Jeździłem do tej miejscowości na wakacje i wtedy ten dworek był piękny teraz jest zapomnianą ruiną.Chcę zaznaczyć że ta miejscowość nie znajduje się w powiecie rypińskim tylko inowrocławskim !!!
Dark Castles Fan4 lata i miesiąc temu
Dwór jest w opłakanym stanie. Najgorzej wygląda ściana północna. Grozi, że oderwie się od budynku. Z dachu odpadają drewniane elementy. W środku w jednym z pomieszczeń jest zawalony strop. Odradzam wchodzenie do środka. W stawie leży kilka powalonych drzew, zresztą w całym parku można je znaleźć. Park jak i sam dworek warto jednak zobaczyć.
Marek Kujawa4 lata i miesiąc temu
Wiesz coś o Władysławie Małym? Nic nie idzie znaleźć w necie... Wprawdzie grobowiec jest w Płonkowie, ale nikt nie potrafi udzielić żadnych informacji...
Dark Castles Fan4 lata temu
Jeśli taki specjalista jak Pan nie znalazł, to taki skromny pasjonat jak ja, raczej tak łatwo nie znajdzie :)) Ale postaram się popytać znajomych historyków i coś się dowiedzieć. Jeśli coś znajdę, na pewno zamieszczę.
Dark Castles Fan4 lata temu
Odwiedziłem w lutym 2020 roku to miejsce. Warto zobaczyć dworek z racji chociażby wspomnianych drewnianych kolumn podtrzymujących portyk. Kiedy odkryłem ten obiekt w 2013 roku od razu mi się spodobał. Warto również wejść do parku, który na szczęście nie jest zaśmiecony, choć zalecam to zrobić zimą lub wczesną wiosną. Latem jest tak zarośnięty, że trudno ,,przebrnąć" przez gęstą roślinność. Na pewno mocnym akcentem jest to, że zachowała się w nim ta wyspa. Dzięki temu, że była zmarznięta ziemia w kanale, udało mi się na nią wejść.
Polecam póki jeszcze można tam wejść, ponieważ przed dworem, na terenie gdzie były budynki SKR, są już ślady jakiś inwestycji, więc ten teren może by już później nie dostępny.