Skatalogowanych zabytków: 11428
Zarejestruj się
Miniatura Czemlewo
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura Czemlewo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Czemlewo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Dąbrowa Chełmińska
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór z 1 poł. XIX w.
Wieś wzmiankowana w 1285 r. W latach 1667-1672 właścicielami była rodzina Rogalińskich. Opisując historię wsi nalezy wspomnieć o zasłużonej rodzinie Bendików. Szczególnie dwie osoby tej rodziny zapisały się złotymi literami Leopold Bendig i jego wnuk Franciszek Bendig pseudonim Ksawery, szef wywiadu Pomorskiego Okręgu Armii Krajowej. Przodków tej rodziny spotkać można w okolicy Czarża, Rafy, Janowa, Wałdowa Królewskiego, Dąbrowy Chełmińskiej i Gzina. Leopold Bendig był organizatorem szkoły dworskiej w Gzinie od 1858 r. Całe dorosłe życie tam przepracował jako kierownik tej szkoły. Po przejściu na emeryturę osiadł na pograniczu Gzina i Jarzębińca Szlacheckiego, gdzie kupił w 1888 r. gospodarstwo. Po połączeniu Jarzębińca z Czemlewem zostaje sołtysem scalonej wsi. Po 1865 r. wieś nie uległa przymusowej parcelacji. Kataster gruntowy podaje, ze w Czemlewie było w tym czasie tylko czterech rolników: Luhmke Franciszek , Zukierski Franciszek, Netzel Jan i Zukierski Józef. Od 1895 r. następuje rozdrobnienie dawnego folwarku. W związku z parcelacją dawnego majątku w Czemlewie oraz przyłączeniem obydwóch Jarzębińców zachodziła pilna potrzeba wybudowania szkoły. Szkoła powstała po parcelacji około 1893 r. Z zapisów geodezyjnych wynika, że do rejestru gruntów zapisana została w 1905 r. W otoczeniu resztowki wybudowano również leśniczówkę. Samą resztówkę przejął w 1922 r. Franciszek Górny, którego potomkowie gospodarzą tu do dnia dzisiejszego. Dworek był częściowo remontowany w 1972 r.

Opis

Dwór murowany z cegły, otynkowany, wybudowany na planie prostokąta, parterowy z dachem naczółkowym krytym dachówką.. Częściowo podpiwniczony. Dwutraktowy z sienią na osi.

Park

Brak założenia parkowego. W pobliżu dworku znajdują się prawdopodobnie relikty dawnego parku - staw otoczony szpalerem starych drzew, położony na płn. od budynku.

Inne

Szkoła, mur. z końca XIX w.
Leśniczówka, mur. z końca XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.